| Terrormonkey a întrebat:

Salut,acum 1 luna am fost oprit in trafic de catre politie cu o alcoolemie in aerul expirat de 0.5 0/00.Astazi mi-au venit rezultatele si la sange, iar pentru mine mi s-au parut cam mari, 1.10 0/00 in sange.O intrebare am, daca mi se intocmeste dosar penal si o suspendare a permisului(cat.B) pe un 1 an as putea in aceasta perioada de suspendare a pot face scoala pentru cat.A?
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt prea mari, alcoolemia in sange este de 2, 1 ori mai mare decat cea in aerul expirat.
Si daca esti condamnat pentru art.87 din OUG 195/2002 (conducere sub influenta alcoolului) atunci permisul de conducere este anulat si nu suspendat si nu poti da examen pentru obtinerea permisului de conducere, indiferent de categorie, decat dupa 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare cu suspendare sau 6 luni de la data terminarii executarii pedepsei.
Fiind conducator auto ar trebui sa cunosti, cel putin in mare, toate acestea.

| Terrormonkey explică (pentru Ioandelasal):

Iti spun sincer ca in asemenea situatie nu mai te gandesti la nimic. Oricum multumesc.

2 răspunsuri:
| KaDD a răspuns:

Nu, pentru ca ai permisul suspendat, nu ai dovada ca ai categoria B. Si e normal, la analizele de sange, alcoolemia iese dubla.