| Ciaordel a întrebat:

Salut! Acum 10 ani am vândut jumătate de grădină cu 20 000 lei, acum terenul valorează mult mai mult.Si persoana respectiva s-a apucat sa construiască casă fără acordul meu.Tin sa mentionez ca nu i-am făcut acte nici acum.Se poate face vreo ceva ca să-l mai pot recupera?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce-ai putea face este sa-l dai in judecata doar ca nu ai sanse de a castiga procesul, chiar daca l-ai vandut fara contract de vanzare-cumparare, daca el are dovezi ca l-a cumparat.
In proces vei cheltuie degeaba cateva mii de lei, mai ales daca iti angajezi avocat si isi angajeaza avocat si el.
Daca respectivul face cerere reconventionala, sa se pronunte o hotarare care sa tina loc de contract, atunci l-ai facut fericit pe cheltuiala ta.
Pe de alta parte, daca terenul nu este intabulat pe el, respectivul nu poate construi legal si nici primaria nu-i poate da autorizatie de constructie.

| Ciaordel explică (pentru Ioandelasal):

Nu are nimic la casă aia nici proiect de la primărie.Cei de la gaz i-au făcut proiect la casă. Curent are tras pe subt asfalt

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa cei de mai sus! Daca omul nu are acte, nu poate construi, doar ca trebuie sa te indrepti in instanta asupra lui, (daca i-au dat aprobare de la primarie) si impotriva primariei.

| Ciaordel explică (pentru Salontanul):

Nu i-a dat nimeni aprobare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai vindut tu fara sa faci acte la notar, banii ti a dat ăla pe teren?

| Catrice a răspuns:

Ce minte are unii...si ne mai miram de ce merge prost in tara asta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cam inconstient omul daca isi face casa pe un teren pentru care a dat bani dar nu are acte. Iar tu daca ti-ai luat banii pe teren (suma pe care tu ai cerut-o) de ce vrei sa il iei inapoi? Ca sa il vinzi mai scump? Sper ca ii dai aia 20.000 inapoi omului daca faci asta
Ca sa fii sigur asteapta sa iti raspunda domnul ioandelasal

| JusTPauL a răspuns:

Pai îți dă omu înapoi terenul, dar valoarea lui a crescut. Acum trebuie sa ii dai 40mii înapoi +ce a construit pe el mai vreo 20mii.
Daca ai bani sa îl despăgubește poți sa îl iei da a nu dă-i pace la om.

| Ciaordel explică (pentru JusTPauL):

Pentru ce sa îi plătesc construcția daca eu i-am spus să nu construiască până nu facem actele.

| Irinelp a răspuns:

Sa apucat să facă casă fără acordul tău? Terenul nu îți mai aparține și noul proprietar face ce vrea cu el, de ce să fi tu de acord dacă el te-a plătit? Te-ai gândit acum că nu l-ai fraierit suficient.

| Ciaordel explică (pentru Irinelp):

Încă îmi aparține.

| ReZiSTorr a răspuns:

Tare ma tem ca tie nu iti place in libertate. orice pamant/autoturism/casa se vinde cu acte..las-o asa cum e, poti ajunge destul de rau

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Păi el dacă ți-a platit jumătatea aia de grădină, de ce să nu facă omul ce vrea pe bătătura lui?

| Ciaordel explică (pentru SPECTOGRAFIE):

Încă nu are acte