| Nn365894 a întrebat:

Acum 3 ani jumate am facut un abonament la Orange (cu telefon), am platit timp de vreo 6 luni, apoi am incetat sa mai platesc deoarece am plecat din tara si nu vreau sa ma mai intorc decat in vizita.
Tocmai ce am vorbit cu persoana la care am avut adresa pe buletin atunci si mi-a spus ca datoria a ajuns la 16.000 de lei si ca Orange ma da in judecata.
Eu nu mai stau la adresa respectiva de mai bine de 3 ani. Locuiesc in strainatate.
Sunt curios daca stie cineva ce se poate intampla in continuare daca nu ma prezint la judecata sau daca vin in vizita in Romania.

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va intampla ca vei fi dat in judecata, Orange va obtine o hotarare de obligare la plata si la datorie se vor adauga dobanzi, penalitati si cheltuieli de judecata, astfel ca suma va fi mult mai mare. Apoi se va pune hotararea in executare silita si se vor adauga si cheltuielile de executare.

| Nn365894 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, faptul ca voi fi dat in judecata l-am postat si eu mai sus. Stiu ca se adauga in continuare dobanzi, penalitati si alte cele.
Ma intereseaza ce se intampla dupa judecata.
Bineinteles ca Orange va castiga procesul. Nu exista urma de indoiala.
Ce se intampla apoi? Aia ma intereseaza.
Doar vor adauga in continuare comisioane, dobanzi, penalitati si alte cele? Sau, sunt alte lucruri care le vor face?
Nu am nimic pe numele meu in Romania, nu am salariu acolo, si nici macar un cont bancar.
Ce pot face ei in continuare dupa judecata in aceasta situatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nn365894):

Ti-am spus ca se va incepe executarea silita, aceasta se poate face si asupra salariului sau bunurilor din strainatate.