| kaitoo a întrebat:

Salut! Acum 3 luni, am făcut accident, din vina mea. Am pierdut controlul mașinii si am intrat pe contrasens in alt autovehicul. Cei care erau in cealată mașină nu au pățit nimic. După 3 zile am fost la politie sa dau declarație, iar polițistul de acolo mi-a spus să astept ca o sa-mi vină ceva acasă cand o sa se închidă dosarul. Nu mi-a reținut permisul de conducere si mi-a zis ca nu o sa rămân cu dosar penal. Am dat asigurarea oamenilor cu care am facut accident si nu au depus plângere. Au trecut deja 3 luni de atunci si inca nu mi-a venit nimic acasa. Dupa 2 luni, doamna care era la volan in cealalta masina a inceput să ma sune, sa-mi zica sa-i ajut cu 500€ ca vor sa-si cumpere altă mașină. Cand i-am spus ca nu am de unde sa le dau 500€, a zis "atunci mai tinem dosarul deschis puțin". Ultima data cand a sunat, a zis ca mai am 2 saptamani pana se inchide dosarul si a batut apropo ca daca nu le dau banii, o sa depună plângere că le-a zis politia ca pot face asta. Din cate am inteles de la ea, la asigurări le-au dat daună totală si au primit 3000 euro, bani pe care nu i-ar fi luat pana acum și mașina ar fi vândut-o la rabla cu încă 1000.
Mai pot depune plângere acum?
Dacă depun plângere, o să rămân cu dosar penal?
Să le dau banii?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca mai pot depune plangere acum si nu te sfatuiesc sa le dai nici un ban, daca rabla lor oricum nu valora mai nimic.
Este evident ca vor sa ai stoarca ceva de la tine, ca sa-si ia ceva mai bun, dar crede-ma ca legal nu ai de ce sa le dai nimic.
Nu te lasa intimidat de santajul femeii, ca legal nu are de ce sa-ti caera bani la negru tie.
Cred ca este un termen de cateva zile sau saptamani pana cand se poate depune o asemenea plangere, dar dupa 3 lni, stai linistit ca nu mai pot sa te actioneze in judecata si legal nu ai voie sa-ti cara bani la negru, asa cum a facut femeia asta.

| mihai69 a răspuns:

Asta se cheamă șantaj și poți la rândul tău să-i faci o plângere penală.
Cât despre procesul ei, dacă a fost deja despăgubită... nu prea are ce să mai obțină în plus la un eventual proces.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dă-i un mesaj privat https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
Este singurul în măsură care îți poate oferi un răspuns sigur și complex.

| NunuNini a răspuns:

Jassmina,
Daca esti cea mai bine cotata aici, nu ar trebui sa dai raspunsuri corecte?

| NunuNini a răspuns:

Se poate depune plangere in termen de 3 luni de la accident.
http://www.avocatiovu.ro/vatamarea-in-cadrul-unui-accident-rutier
Nu aveau cum sa o vanda la "rabla" cu 1000 €.
Poti sa anunti politia ca te santajeaza.

| gabriel2004o a răspuns:

Ba "schizofrenicule"
Poți pierde volanul foarte ușor și pe ploaie și pe mazga de pe sosea chiar și la 50kmh
Citește naibii legislația și mai "detesta-te" si pe tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabriel2004o):

laughing
Un sofer adevarat stie sa se adapteze conditiilor de drum. Scrie si asta in legislatie! laughing
Tot te detest si sper sa mori...

| gabriel2004o a răspuns:

Asta e șantaj
Și oricum după atat timp nu mai au cum sa se trezească ca vor bani de mașină
Fa plângere și pentru santaj