Întrebare recomandată | TheCrewStyle a întrebat:

Salut, acum ceva timp am pierdut permisul auto pentru o perioada de 60 zile pentru neacordare de prioritate ( accident). Dreptul de conducere mi-a fost suspendat incepand cu data de 23/10/2012 si se termina pe 21/12/2012 (inclusiv). 21 Fiind vineri, eu nu pot sa ridic permisul decat luni. Intrebarea mea este, pot sa obtin cumva o prelungire de dovada pentru a conduce fara permis pe timpul weekendului (pentru ca la politie nu lucreaza nimeni in weekend ca sa il recuperez atunci). Daca da, ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg? Mersi, funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prelungirea dovezii de circulatie se poate face de politia rutiera care ti-a eliberat-o, daca o sa vrea. Mergi acolo inainte de expirarea prezentei dovezi si faci o cerere.

3 răspunsuri:
| MrSoapte a răspuns:

Cu dovada poti circula 15 de zile (parca)! Singura modalitate pentru prelungirea ei, este sa actionezi in instanta sanctiunea data de politia rutiera! Deci, faci contestatie, te duci la judecatorie sa iei certificatul ala de grefa (sau cum se numeste), dupa care te duci la politie si prelungesti dovada! Totusi, am impresia ca este o perioada limitata in care poti face contestatia! Perioada de 60 de zile de suspendare, incepe din data de expirare a dovezii de circulatie! Dar, ca sa recuperezi mai repede permisul, am impresia ca se poate da un examen din legislatie, pe care daca-l iei...ti se returneaza permisul!

| GeoD009 a răspuns:

Intrati pe www.licitatiijuridice.ro si aici vezi gasi un avocat
specializat pentru probleme dumneavoastra.

| Rwksy a răspuns:

Asa e