| gamer404040 a întrebat:

Salut, acum o sapt un baiat s-a luat de prietenul meu care este in clasa cu el, eu am fost si m-am luat de baiatul ala la vreo 2 zile dupa ce s-a luat de prietenul meu, in ziua in care eu am fost sa ma iau de el, el i-a dat 3 pumni in gura prietenului meu in fata camerei de la baie de la scoala, cand a iesit din scoala m-am luat de el iar cand mergeam pe langa el am vrut sa fac o gluma (sa ma prefac ca scot un briceag din buzunar cand de fapt aveam telefonul), in momentul in care eu am zis ca scot briceagul, prietenul lui filma, eu am scos telefonul dar nu stiu sigur ce s-a vazut pe filmare pentru ca nu am vazut-o. Baiatul ala a venit astazi la scoala cu politia si cu mama lui, politia i-a zis directoarei ca ma cauta dar eu nu am fost la scoala, am inteles ca o sa vina politia la mine acasa maine si ca mama acelui baiat deja a facut plangere pentru ca " l-am amenintat cu briceagul "
Ce mi se poate intampla? Vreau sa va spun ca am 14 ani neimpliniti iar acel baiat 12.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca ai fi vinovat nu o sa se intample nimic, minorii sub 14 ani nu raspund penal, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal."
De asemenea acestia nu raspund nici contraventional, conform art.11, alin.(2) din OG nr.2/2001, citez:
"(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional."
Si vinovatia ar trebui dovedita. Daca situatia este cea relatata nu esti vinovat de nimic.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| Mosotti a răspuns:

Nu se intampla nimic atat timp cat nu se vede briceagul in film, spui politiei ca ai scos telefonul chiar daca semana cu scoaterea briceagului.
Ca sa ti se intample ceva trebuie sa dovedeasca politia ca ai scos briceagul, chestie care nu o poate dovedi.
Zici ca ai scos repede telefonul ca sa filmezi in caz ca-ti face ceva dat fiind ca e violent si s-a mai luat de cineva din clasa (ca daca-l intreaba pe prietenul tau, ii zice).

Lasa sa vina politia, nu e problema, zici asa. Si poti sa zici "ce, si daca a facut plangere inseamna ca asa e? Asa pot si eu sa zic multe si sa fac plangere".
S-a prins si politia ca nu e, dar sunt obligati sa vina sa intrebe, asa e procedura, trebuie sa ia in calcul plangerea aia.
Ca politia are experienta in astea, si s-au prins ca nu ai scos briceagul cand s-au uitat pe film.
Nu poate sa nu ia in serios, ca mama aluia poate sa ii reclame pe politisti ca nu au luat in calcul plangerea.

Daca ala i-a dat trei pumni prietenului tau dupa ce te-ai luat de el, inseamna ca nu te-ai luat de el ca lumea.
Deci daca nu stii sa rezolvi problema, mai bine nu te bagi, ca mai rau faci, ca daca stiai cum se face, ala nu mai avea curaju sa dea in prietenu tau 100 de ani, nu era nevoie de nici un briceag, era nevoie de inteligenta si forta.

| gamer404040 explică (pentru Mosotti):

Pai prima data daduse el in prt meu si dupa m-am luat de el, mersi pentru raspuns orcm ❤️

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce spui nu mai conteaza avand in vedere ca ai sub 14 ani. Sub 14 ani nu raspunzi penal in ABSOLUT nicio situatie.
Nu stiu, chiar daca nu e neaparat o infractiune ce face politia(discutabil), ai putea sa le spui parintilor tai sa formuleze in numele tau o plangere penala pentru acest lucru.