| AmxMod a întrebat:

Salut,
Acuma 3 luni un prieten de-al meu a furat un s3neo de la alt prieten, si ala al cui a fost telefonul a fost la politie si a facut plangere, si noi de frica seara i l-am dus inapoi si am zis ca l-am gasit. Acuma acel prieten al cui a fost telefonul a aflat ca l-am luat noi si a zis cand vine acel prieten care l-a furat mergem la politie. Bun, eu sunt complice, ce ni se poate intampla daca merge la politie?

Telefonul si l-a recuperat in seara aceea, a trecut mult timp de la incident, adica incidentul s-a intamplat la sfarsit de vara 2015 si ala al cui a fost furat telefonul si-a vandut telu acela si si-a luat altul acuma.

Ce ni se poate intampla daca merge la politie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la o serie de intrebari legate de acea situatie, pe site, cat si pe privat, se pare ca totusi nu te-ai lamurit.
Personal nu cred ca o sa mai faca plangere la politie.
Prin exceptie, chiar daca ar face plangerea si ati ajunge la judecata instanta:
-Impotriva lui Lucian se va lua, cel mult, o masura educativa neprivativa de libertate, avand in vedere minoritatea.
-Impotriva ta, chiar daca vei fi pedepsit, se va renunta la aplicarea pedepsei si vei primi un avertisment, conform Codului penal, citez:
  "ART.80.Condiţiile renunţării la aplicarea pedepsei
  (1) Instanţa poate dispune renunţarea la aplicarea pedepsei dacă sunt întrunite următoarele condiţii:
  a) infracţiunea săvârşită prezintă o gravitate redusă, având în vedere natura şi întinderea urmărilor produse, mijloacele folosite, modul şi împrejurările în care a fost comisă, motivul şi scopul urmărit;
  b) în raport de persoana infractorului, de conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, de eforturile depuse de acesta pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii, precum şi de posibilităţile sale de îndreptare, instanţa apreciază că aplicarea unei pedepse ar fi inoportună din cauza consecinţelor pe care le-ar avea asupra persoanei acestuia.
  (2) Nu se poate dispune renunţarea la aplicarea pedepsei dacă:
  a) infractorul a mai suferit anterior o condamnare, cu excepţia cazurilor prevăzute în art. 42 lit. a) şi lit. b) sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;
  b) faţă de acelaşi infractor s-a mai dispus renunţarea la aplicarea pedepsei în ultimii 2 ani anteriori datei comiterii infracţiunii pentru care este judecat;
  c) infractorul s-a sustras de la urmărire penală ori judecată sau a încercat zădărnicirea aflării adevărului ori a identificării şi tragerii la răspundere penală a autorului sau a participanţilor;
  d) pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea mai mare de 5 ani.
  (3) În caz de concurs de infracţiuni, renunţarea la aplicarea pedepsei se poate dispune dacă pentru fiecare infracţiune concurentă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2).
  ART.81.Avertismentul
  (1) Când dispune renunţarea la aplicarea pedepsei, instanţa aplică infractorului un avertisment.
  (2) Avertismentul constă în prezentarea motivelor de fapt care au determinat renunţarea la aplicarea pedepsei şi atenţionarea infractorului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni.
  (3) În caz de concurs de infracţiuni se aplică un singur avertisment."

| cristimihailov a răspuns:

A meritat pentru o gioarsa ca neo toata actiunea asta cu furatul?

| Hania_Serar_1990 a răspuns:

Tu esti complice. Mai bine vorbiti cu pagubitul sa isi retraga plangerea daca a depus-o sau daca nu, atunci sa nu depuna. Intelegeti-va cumva. Daca aveti cazierul curat si luand in calcul ca beneficiati de circumstante atenuante probabil va asteapta un proces si o sa luati cu suspendare. (Nu lucrez in domeniu si nici nu sunt calificat dar asa cred)
ART. 26
Complicele
Complice este persoana care, cu intenţie, înlesneşte sau ajută în orice mod la
săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală. Este de asemenea complice
persoana care promite, înainte sau în timpul săvârşirii faptei, că va tăinui
bunurile provenite din aceasta sau că va favoriza pe făptuitor, chiar dacă după
săvârşirea faptei promisiunea nu este îndeplinită.
ART. 27
Pedeapsa în caz de participaţie
Instigatorul şi complicele la o faptă prevăzută de legea penală săvârşită cu
intenţie se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor. La stabilirea
pedepsei se ţine seama de contribuţia fiecăruia la săvârşirea infracţiunii, precum
şi de dispoziţiile art. 72.

ART. 72
Criteriile generale de individualizare
(1) La stabilirea şi aplicarea pedepselor se ţine seama de dispoziţiile părţii
generale a acestui cod, de limitele de pedeapsă fixate în partea specială, de
gradul de pericol social al faptei săvârşite, de persoana infractorului şi de
împrejurările care atenuează sau agravează răspunderea penală.
ART. 74
Împrejurări care pot constitui circumstanţe atenuante
Următoarele împrejurări pot fi considerate circumstanţe atenuante:
a) conduita bună a infractorului înainte de săvârşirea infracţiunii;
b) stăruinţa depusă de infractor pentru a înlătura rezultatul infracţiunii sau a
repara paguba pricinuită;
c) atitudinea infractorului după săvârşirea infracţiunii, rezultând din
prezentarea sa în faţa autorităţii, comportarea sinceră în cursul procesului,
înlesnirea descoperirii ori arestării participanţilor.
Împrejurările enumerate în prezentul articol au caracter exemplificativ.
ART. 209
Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) de două sau mai multe persoane împreună;
b) de o persoană având asupra sa o armă sau o substanţă narcotică;
c) de către o persoană mascată, deghizată sau travestită; d) asupra unei persoane aflate în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau de a
se apăra;
e) într-un loc public;
f) într-un mijloc de transport în comun;
g) în timpul nopţii;
h) în timpul unei calamităţi;
i) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate
ori a unei chei mincinoase,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani.