| alexfab33 a întrebat:

Agentiile care trimit oameni la munca in strainatate si cer un comision inainte de plecare sunt de incredere? Ati mai avut experiente?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sarcina de a cauta, identifica, testa si contracta forta de munca ceruta de angajator ii revine firmelor de recrutare contractate.
Firmele serioase de recrutare fac contract cu angajatorii solicitanti, care suporta integral toate cheltuielile aferente contractarii, transportului, cazare si masa cel putin pe perioada de incercare, etc., tocmai pentru ca viitorul angajat sa fie cat se poate de sigur al lui.
Din aceste motive, o firma care pretinde bani de la oamenii recrutati se poate considera cel putin neserioasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele care cer comision intai sunt cel mai probabil tepe

| dannyel86 a răspuns:

E recomandat sa eviti ofertele de munca care au comision anticipat.
Pentru ca se poate intampla sa dai bani si sa nu te alegi nici cu loc de munca.
Poate nu toate agentiile de recrutari fac asta, dar de ce sa risti?
Lucreaza cu cap, ca sa fie bine!winking

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns:

90% nu sunt serioși, au patit-o vecinii mei nu mai munca n-au prestat! la ferma de vaci din Italia