| IulianMMI a întrebat:

Ai mei sunt plecați de revelion si ma lasa sa fac petrecere la mine, doar ca le e frica de ce s ar putea intampla in caz ca unul din ei intra in comă alcoolica sau ceva. Ce ar putea păți din punct de vedere legal daca s ar intampla ceva? Precizez ca nu toti sunt majori. Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vreun minor este prins consumand alcool, atunci sunt responsabili pentru el. Daca isi pierde viata, de exemplu, din cauza unei come alcoolice, pot fi si ei pedepsiti. Ai doua solutii: nu inviti minori sau, daca este prezent chiar si un minor, nu accepti sub nici o forma consumul de alcool la petrecere

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de unde presupunerea ca intra cineva in coma alcoolica?
Daca se desfasoara acasa la ei pot avea si responsabilitati penale in cazuri grave.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu pui pe masa alcool, ce nu poti bea apă minerală? Sau orice fel de suc? Un pahar de șampanie la ora 12 noaptea este suficient ca sa sarbatoresti trecerea dintr un an prost in unul si mai prost 2018, ca doar nu crezi in prostia care se zice un an nou fericit, da da.

| M7Seven a răspuns:

Pe bune? Te gandesti la coma alcoolica? Cand aveam 16-17 ani) si nu cred ca e unul aici care nu a facut la fel asa ca sa nu aud comentarii) si ramanea cineva singur acasa ne puneam in cap si nu ne mai gandeam la come alcoolice.Pe bune? Cat poti sa bei sa intri in coma, stai linistit si da petrecerea, nu mai pune raul inainte si tot felul de presupuneri ca iti garantez eu ca orice pusti dupa 2-3 sticle de vin o sa vomite si o sa bage somn