| Tudor172605 a întrebat:

Salut all, am și eu o întrebare mai complicată. Deci am 15 ani și vreau să plec cu mama în Anglia și am nevoie de procură de la tata și tata nu vrea, mama și tata sunt căsătoriți, ce ar putea mama să facă în privința asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz problema se poate rezolva doar prin instanta de judecata, conform art.31, alin.(3) din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3)Ieşirea din România a minorilor, în situaţia în care există neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 30 alin. (2) şi (3), se permite numai după soluţionarea neînţelegerilor de către instanţa de judecată, în condiţiile legii."

| Tudor172605 explică (pentru Ioandelasal):

Cât ar dura să fac rost de procură în situația aceasta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tudor172605):

N-am de unde sti cat ar dura procesul, poate fi de la 6 luni la 1 an si nu-i sigur ca ru si mama ta veti castiga.