| robby007 a întrebat:

Am 13 ani si vreau un pocket bike sau un motocross 49cc amandoua. Este legal sa merg cu ele pe trotuar sau in parcuri fara ca politia sa nu imi faca nimic? Am mai vazut si alti copii vazuti de politie si nu le-au facut nimic.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal nici pe trotuar si nici in parcuri.
Asteapta sa ai 16 ani si apoi, dupa obtinerea permisului de conducere de categoria AM, o sa poti circula pe drumurile publice.

| Danzell a răspuns:

Trotuarul este facut pentru pietoni.
Nu iti recomand sa faci asta. nu din cauza politiei ci din cauza pietonilor.
Eu personal ti-as recomanda o bicicleta. e si mai sanatos si nu te injura nimeni pe trotuar.

| Radu921 a răspuns:

Nu e legal sa circuli cu ele in spatii publice amenajate (parcuri, trotuare, parcari, strazi laturalnice din spatele blocului). Poti sa mergi cu ele numai prin curte (spatii private) sau prin lunca, dealuri..., adica spatii neamenajate circulatiei publice. De asemenea poti sa gasesti piste special amenajate pentru asa ceva, ma refer la traseele de motocros sau cum ar fi pistele de carting, numai ca pana acolo trebuie sa o duci intr-o masina sau impinsa, daca nu e prea departe. Faptul ca politia nu a spus nimic intr-un caz izolat nu poti sa generalizezi, si gandeste-te ca poti sa dai peste ceva, pieton, masina, sau sa dea ei peste tine. Atunci esti bun de plata daunelor chiar daca nu esti tu vinovat. Parintii ce zic de asta.