| Noone210 a întrebat:

Salut, am 14 ani și as vrea totuși sa cumpăr un motocross de 150cc și cam nu știu la ce vârstă as avea voie sa conduc asa ceva, am văzut codul rutier și era pentru A ai nevoie de 24 de ani. Sa conduc un motocross am nevoie de permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice, cu orice autovehicul, ai nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare, pentru acea motocicleta este nevoie de categoria A2 si aceasta se poate obtine doar de la 18 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinare.
Daca nu circuli pe drumuri publice nu ai nevoie de permis, asa ca poti merge prin curte, pe camp, terenuri virane si drumuri semnalizate expres ca nu sunt publice.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anghel_Seby_2000 a răspuns:

Salut, da iti trebuie permis si asigurare itp,,, dar la motocross nu stiu multe ala se conduce pe camp deci nu se ia nimeni de tine, daca vrei iti cumperi scuter 49c 50km la 16 ani sa dai de permis.