| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani si vreau sa-mi cumpar un cross 50cc, eu stau la sat si la cam 2 km de mine este padure.
Ma poate opri politia si sa primesc ceva amenda sau nu stiu ce?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune si poate fi pedepsit si parintelele care te-a lasat, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| EduardTR a răspuns (pentru Ioandelasal):

Faza este ca eu vreau sa-mi iau 49cc pentru ca am inteles ca cu buletin ai voie, un cross 49cc nu e ca unu mare da si tu un search mai bine inainte sa rasp.

| Ioandelasal a răspuns (pentru EduardTR):

Tipule vorbesti prostii, habar n-ai de legislatia rutiera.
O motocicleta cu CC de pana la 50 cmc se incadreaza la categoria moped si ai nevoie de permis de conducere, cel putin de categoria AM. Pentru obtinerea acestuia trebuie sa faci scoala de conducere si sa reusesti la probele teoretica (sala) si practica (conducere in poligon).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal pentru conducere fara permis si pentru părinți ca ti au încredințat vehiculul. Asa ca stai cumintel pe drumurile publice