| coadadematura a întrebat:

Salut,am 15 ani, am intrat la liceu la filologie si vreau sa stiu ce ar trebui sa fac pe viitor pentru a deveni presedintele tarii.Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un președinte de succes e un om de caracter. Fă tot ce poți ca să-ți dezvolți un caracter bun. Învață-te cu o cumpătare strictă în toate lucrurile (adică abstinență completă de la lucrurile rele și folosire înțeleaptă a celor bune). Fii ordonat și organizat în cele mai mici amănunte. Lucrurile mici sunt lucruri mici, dar a da atenție detaliilor e un lucru mare.

La liceu e perfect dacă îți faci datoriile și iei medii maxime.

În rest încearcă să-ți dezvolți cât mai bine toate capacitățile. Minte, suflet, corp.

Fii prietenos, caută mereu să ajuți pe cei din jurul tău. Cu cât slujești mai multor oameni cu atât ești mai util și mai fericit. Și tot mai pregătit să slujești nevoilor unei națiuni.

Nu fugi după reputație (ce zic alții că ești), pune caracterul (ceea ce ești cu adevărat) pe primul loc.

Este înțelepciune în a căuta sfatul oamenilor cu experiență. Ascultă-i și pe tineri, dar mai ales pe oamenii care au trecut prin viață. Mai bine sărac și înțelept decât plin de bogăție și nedrept. Ascultă pe fiecare om cu interes, învață din lecțiile altora.

Succes!

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ești cumva preot - că vorbrști tare frumos...

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Mulțumesc.
Nu... Sunt fost profesor și programator web.

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Dom' profesor îmi permit o mică remarcă. Principiul "de la simplu la complex" zice să îndeplinim întâi țintele apropiate și apoi, dacă le atingem, ne focalizăm pe următoarele. Deci coada de mătură (și aici nu mă adresez lui) are zeci și zeci de tinte intermediare de atins. Inutil să discutăm și să dam sfaturi legate de finalitate, Este?

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Se poate. happy Dar dacă îi iese poate o să mai treacă pe aici și o să ne angajeze sfetnici. Uneori e fain să visezi împreună cu cineva la lucruri greu de atins.

Pe principiul, mai bine să dai un sfat bun decât să cumperi bilete la loto. Cu sfatul bun nu pierzi niciodată nimic. Și cine știe, poate fi câștigător. big grin

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

îndrumările date sunt perfecte pentru o bună încadrare în viitorul colectiv din clasa a 9 a în care va intra. Doar atât.

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Sper că subestimezi compunerea mea, decât capacitățile unui om în formare. Cu voință, dedicare, perseverență un om poate ajunge departe. Și chiar dacă nu va ajunge, o viață cu aspirații înalte e mult mai super decât una trăită în nepăsare. happy Nu?

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Nu e constructiv să reluăm argumentările. Pentru un elev/tânăr ai dat sugestii perfecte. Felicitări încă odată.

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Mulțumesc. happy Mai vedem peste 15 ani. big grin

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Să fim noi sănătoși

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ia uita-te la ce presedinti am avut in ultima vreme si zi unde e caracterul la astia. Inclusiv neamtul, care mai recent e c*rva pesedeilor la orice ora.

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Rog seriozitate"

ai putea reveni cu întrebarea după încă vreo cinșpe ani?

| coadadematura explică (pentru sierra1):

Macar imi raspunzi daca stii?

| sierra1 a răspuns (pentru coadadematura):

Revii peste 15 ani și promit solemn că da!

| anonimaalee29 a răspuns (pentru sierra1):

Peste 15 ani auzim la stiri " coada de matura e presedinte" laughing

| sierra1 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Nici în un miliard de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candidezi și găsești un șmecher ca Blaga să facă tot.

| anonimaalee29 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai pile sa ajungi in politica...Si abia apoi ai putea sa avansezi. Dar totusi de ce ai vrea sa fii presedinte? Ai face tu ceva bun pentru noi? Poate asa te vezi tu, vei face bine, nu vei fura blablabla. Dar cand vei ajunge la putere o sa furi si vei deveni viclean. Nu o spum din rautate, asa este mai mereu.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Aici te contrazic, nu sti tu ce gandeste omul, deci el sa iti raspunda si nu mai vorbi tu ca prostul despre el, vorbeste despre tine.