| AndreiCiobanu59 a întrebat:

Salut, am 15 ani și muncesc ca văcar cu normă întreagă și am o întrebare:cat timp sunt minor se adaugă ăștia 2-3 ani la cartea de munca?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai contract individual de munca atunci anii lucrati de la 15 ani constituie vechime in munca. Daca nu ai atunci nu constituie vechime in munca.
P.S. Din ianuarie 2011 nu mai exista carnet de munca, contractele se inscriu in Registrul general de munca al salariatilor, in format pe hartie si electronic, la firma si la ITM. (Revisal).

| AndreiCiobanu59 explică (pentru Ioandelasal):

E până la urmă contează să am banu

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti angajat cu contract de munca, desi nu prea cred, se adauga la vechime.

| baru a răspuns:

Nu, nu se adauga.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar cine ti-a facut carte de munca?

| AndreiCiobanu59 explică (pentru Violleta2022):

Aici la o fermă din sat

| AndreiCiobanu59 explică (pentru Violleta2022):

Aici la o fermă am mers să muncesc că oricum d 7 ani nu mai merg la școală că nu mi-a placut si am zis sa fac ce imi place

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiCiobanu59):

Eu nu te-am intrebat unde este locatia, ci daca ti s-a facut contract de munca legal.
L-ai semnat si ai primit o copie? Ce scrie pe el?

| MeConstantine a răspuns:

Un raspuns simplu: Ai contract de munca? Daca ai orice se adauga nici nu conteaza ce esti. Nu ai contract de munca - nu se adauga nimic. Cam asa functioneaza treaba.

| Nonolita a răspuns:

Legea nu permite angajarea minorilor sub 16 ani. Si atunci, cu program redus pana la 18. Asa ca nu cred ca ai contract de munca. Daca ai, felicitari, ai realizat ceva. Neavand contract de munca, nu se adauga la vechime.
Te sfatuiesc ca atunci cand faci 16 ani sa insisti la angajatorul tau sa-ti faca contract (carte de munca cum stim toti).

| zandueaj96 a răspuns:

Felicitari