| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am 15 ani si peste o luna voi pleca in Portugalia cu avionul, voi avea nevoie de pasaport sau voi putea folosi buletinul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi călătorii cu C.I. sau Paşaport în termenul de valabilitate :)

Dacă nu eşti însoţit de părinţi, atunci ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti folosi cartea de identitate (nu buletin), buletinul de identitate nu este act de identitate valabil pentru calatoria in strainatate si nici nu se mai face din 1995.
De asemenea, daca nu calatoresti cu ambii parinti, ai nevoie de declaratia notariala a acestuia sau a parintelui cu care nu calatoresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport pentru calatorii in cadrul UE

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Buletin.

Răspuns utilizator avertizat
| trandafirulnegrudininimata a răspuns:

Da,ai nevoie de pasaport chiar daca ai buletin.

| suntserios a răspuns (pentru trandafirulnegrudininimata):

Si afirmatia ta se bazeaza pe ceva? sau doar dai sfaturi airea?

| 12345678913579 a răspuns:

Daca aveai din 14 ani aveai nevoie de pasaport daca ai buletin il poti folosi pe acesta