| StefanNumeDeCod a întrebat:

Salut, am 16 ani si am luat o amenda pentru deranjarea linistii publice. Stie cineva daca amenda va fi trecuta pe impozitul parintilor mei sau imi va ramane mie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contraventia este strict personala, asa ca nu va fi trecuta la parinti si va trebui s-o platesti tu, asa ca plateste in 15 zile si vei plati doar jumatate din minimul amenzii pentru minori (acesta este de jumatate din cel pentru majori).
Daca nu platesti in 30 de zile amenda va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe pentru executare silita. Daca tot nu platesti si nu ai bunuri executabile silit va fi sesizata judecatoria pentru transformarea amenzii in munca in folosul comunitatii.

| StefanNumeDeCod explică (pentru Ioandelasal):

Amenda are deja 2 luni. In cat timp ar trebui platita pana la transformarea in munca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanNumeDeCod):

Se poate plati pana la primul termen de la judecatorie. Cand o sa fie acesta este greu de spus, depinde cat de repede se misca functionarii si judecatoria.

| antimulte a răspuns:

Pe adresa parintilor, la 16 nu stiu daca ai tu in proprietate locuinta in acte ca sa fie pe numele tau.

| StefanNumeDeCod explică (pentru antimulte):

Pai din ce am citit pe net, unii au primit o pe impozitul parintilor abia dupa 8 ani de zile. Si ma gandeam ca se va trece pe impozitul meu cand imi voi lua masina sau ceva nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca a parintilor

| BuBBlesykeSs a răspuns:

O va trece pe impozitul părinților