| DMihaiG4 a întrebat:

Salut, am 16 ani si stau in Spania, de craciun vreau sa vin in tara (2 saptamani, in vacanta) si vreau sa vin cu avionul, pot sa ma intorc inapoi in Spania din Romania? (parintii meii sunt aici in Spania, nu o sa poata sa vina cu mine la aeroport in Romania), am acte sa pot dovedi ca am domiciliu in Spania.
Intrebarea mea este : Pot sau nu pot?
Multimesc
Scuzati daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te va lasa sa iesi din Romania fara un insotitor major, acesta poate fi personalul de bord de pe avion.
Conform L.24/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  (6^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. b) şi d), declaraţia celuilalt părinte, declaraţia ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieşirea din România, nu este necesară atunci când minorul cetăţean român cu domiciliul sau reşedinţa în ţara de destinaţie se deplasează însoţit în condiţiile prezentului articol, în această ţară."

1 răspuns:
| GreenVoid a răspuns:

Faci procura la ala de pe autocar cum ca e insotitorul tau.Asa stiu eu.