| R0byi a întrebat:

Am 17 ani si sunt in republica Moldova (eu sunt din Romania) Ideea e ca eu vreau sa ma intorc in tara, dar mama nu poate veni cu mine.Parintii sunt divortati, iar mama are custodia completa.Am pasaport.Pot trece vama neinsotit de ea?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te intorci linistit, o sa poti intra. Doar la iesire trebuie sa mergi cu parintii sau un insotitor major, la intoarcere nu este neaparata nevoie. Numai bine!

| faaalyoana a răspuns:

Pentru ce vrei sa vii in Romania?
Ai unde sa stai?
Inca esti minor!
Tu esti la scoala, esti pe cheltuiala parintilor!
Da-mi un motiv veridic, pentru a-ti intelege intrebarea!
Voi minorii pe ziua de azi aveti impresia ca puteti face orice.
Eu la varsta care o am, si crede-ma ca am ceva peste anii tai, imi respect parintii si ii ascult, deoarece de ei depind din toate punctele de vedere!

| faaalyoana a răspuns (pentru faaalyoana):

Trebuie sa iti dea procura mama ta!

| R0byi explică (pentru faaalyoana):

Mai faci mult pe inteligenta cu mine?
Eu sunt in vacanta venit la mama mea in Republica Moldova.Ea lucreaza aici de un an. Eu trebuie sa ma intorc acasa, dar ea nu poate veni cu mine chiar acum fiindca e prinsa cu probleme la serviciu si vrea sa afle daca ma pot intoarce singur. Data viitoare nu imi mai fa tu teoria chibritului cand intreb ceva serios.

| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns:

Iti poate face procura si o sa treci cu altcineva.dar cred ca o sa iti trebuiasca acordul si de la tata...

| PauPau99 a răspuns:

Parerea mea este ca nu poti trece vama doar cu pasaport trebuie sa fi major si sa ai si buletinul cu tine. dar ti-asi mai da un sfat. nu fa chestia asta deoarece mamei tale ii va fi foarte dor de tine deoarece esti copilul ei si in plus vei avea si probleme.:-s

| R0byi explică (pentru PauPau99):

Eu trebuie sa ma intorc acasa, mama nu poate pleca inca, mai are de stat o saptamana in plus, iar eu nu pot.

| PauPau99 a răspuns (pentru R0byi):

Pai asteapta si tu...

| PauPau99 a răspuns:

Cred ca deja te.ai intors acasa.happy, si sper ca raspunsurile mele sa te fi ajutat.winking