| bacterie a întrebat:

Salut, am 17 ani si sunt nevoit sa-mi fac pasaport.
Intrebarea este urmatoarea, pentru a depune cererea pentru pasaport (simplu electronic) trebuie sa merg cu ambii parinti sau pot merge doar cu unul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.17.(1) Minorilor cetăţeni români care nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a exercitării dreptului la libera circulaţie în străînătate li se eliberează paşapoarte simple electronice în următoarele condiţii:
  b) în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013 sau, după caz, a reprezentantului legal."
Poti merge cu un parinte dar iti trebuie declaratia cu acordul celuilalt parinte.

| Digital112 a răspuns:

Si-a facut un tovaras pasaport si a fost cu aman2 si cand si-a ridicat pasaportul a fost singur.

| adrian22000 a răspuns:

Nu e necesar sa mergi cu ambii parinti (se poate si cu unu dintre ei).
Dar chiar daca mergi doar cu unul ai nevoie de semnatura celuilalt pe un document ce ti-l vor da ei.
Asa se intampla rareori, mai des atunci cand ai parintii divortati.
Succes!

| BogdanChu a răspuns:

Din câte știu este nevoie de ambii părinți. Dacă sunt plecați în străinătate trebuie procura de la părintele plecat.