| Wordofthat999999 a întrebat:

Am 19 ani, si anul viitor plec in strainatate sa fac studiile acolo si pentru a munci si din mai multe motive personale si voi avea 20 de ani, daca plec de-acasa in strainatate fara sa-i anunt pe ai mei care m-au terorizat psihic si nu-mi dau voie sa plec, ma tin cu forta in casa si le voi lasa o scrisoare inainte de a pleca ca n-am de-ales si i-am avertizat ca ma vor pierde de nenumarate ori si se vor duce la politie imi vor face ceva? Ma vor duce cu forta acasa? Si nu sunt minor si n-as avea de ce sa mint ca eu cunosc destul de bine regurile politice dar la aceasta intrebare vreau sa fiu mai sigura se poate intampla ceva? Ca nu plec fortata sau ceva plec pentru ca asa doresc eu.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii serioasa, dupa 18 ani n-au ce-ti face, ai devenit majora.
Sigur ca este bine sa-i anunti unde ai plecat, ca sa nu te dea disparuta la politie si sa-i puna pe acestia sa lucreze degeaba.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Categoric ca-i voi anunta, le voi spune si tara si cand am ajuns si ca sunt bine si restul, dar asta prin bilet dupa ce plec le voi lasa si vor citi si dupa cand ajung la destinatie le voi spune ca sunt bine si ca am ajuns, doar nu sunt chiar asa cretina sa-si faca griji aiurea ca-i inteleg.

| Holiday a răspuns:

Nu au ce sa-ti faca. Major/a fiind poti pleca unde. cat. cu cine vrei fara sa ai nevoie de acordul cuiva, inclusiv al parintilor.
Politia nu te cauta decat daca esti data disparuta sau daca sunt suspiciuni ca ai fost fortata de cineva sa pleci impotriva vointei tale.

| En3Rgi a răspuns:

Si cum planuiesti sa pleci in strainatate? Iti trebuie ceva stabil, iti trebuie multi bani la tine, limba straina sa o sti extrem de bine. Daca nu ai totul asigurat atunci nu are rost sa pleci la risc.Dar daca stii ca ai totul asigurat atunci da, dai drumul si urmeaza-ti visele si dorintele happy

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns (pentru En3Rgi):

Sunt Spania dar eu am venit la sigur cu 300€ la mine.

| Wordofthat999999 explică (pentru En3Rgi):

Da pai de asta plec anul viitor ca sa strang bani si sa fac cursuri pentru acea limba happy

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Salut nu pot sa te aduca acasa cu forta eu am fact 18 ani si la 2 zile am iesit din tara fara sa stie iei nu mai suportam stresul care mil prosuceau iei...
DECI DUPA CE AI 18 ANI NU AU CE SA ITI FACA SI DECAT SA TE STRESEZE PSIHIC MAI BINE DUTE CATI VEZI CU OCHI ...SUCCES!

| Wordofthat999999 explică (pentru Vlãdy_Vlãdy_1998):

Multumesc mult! Si mult succes acolo, apropo in ce tara esti? happy