| Croitoru_Adin_1991 a întrebat:

Salut! Am 19 ani și sunt începator.
Pe data de 27 mai 2021, am fost la o petrecere, am bagat cateva beri, stiam ca n-am voie sa conduc, așa ca mi-am luat șofer..in cele din urma m-am certat cu el si am plecat eu cu mașina, am riscat..peste câțiva km m-a oprit politia si mi-a pus fiola, mi-a iesit in aerul expirat 0.51, m-am dus la spital, mi-a recoltat 2 probe de sange, prima a fost 1.13 iar a doua 1.01, domnul politist a spus ca este posibil sa-mi dea zile in folosul comunitații si sa scap mai repede, alții spun ca pot sa-mi amâne sentința si sa mi-l dea pe loc, alții spun ca mi-l vor anula.
Va rog spuneți-mi ce se poate întâmpla si cat timp voi mai aștepta sa ma cheme la judecătorie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi condamnat pentru conducere sub influenta alcoolului si permisul iti va fi anulat. Vei putea obtine altul abia dupa 6 luni de la executarea condamnarii, daca pedeapsa primita va fi cu executare sau dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, daca este cu amenda sau suspendarea executarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai permisul deja suspendat si este bine sa nu incerci sa sofezi, deloc.
Pedepasa ca ai fost prins cu alcolemie atat de mare, cu mult peste limita legala poate fii puscarie de la 1 la 5 ani.
Judecatoria te va anunta in decurs de 2-3 luni, cand este planificat cazul tau.

"Art 336 Conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe | Codul Penal
Parte integrantă din Lege 286/2009

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibație alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă"

https://lege5.ro/......odul-penal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie cat va dura pana la proces. Procesele in Romania dureaza si 3 ani.
Daca vei fi condamnat probabil iti va fi anulat permisul si in functie de ce decide judecatorul vei putea face iar scoala de soferi dupa 6 luni sau 1 an dupa condamnare