| Maripapaia a întrebat:

Salut,
Am aflat ca daca dai cu spray paralizant/lacrimogen unei persoane care are probleme cu inima, poate muri.
Intrebarea este, daca de ex. Cineva care are probleme cu inima mă ataca pe strada si eu ii dau cu spray lacrimogen si moare, e legitimă apărare sau nu?

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Normal ca este. In primul rand nu ai de unde sa stii ca el are probleme cu inima. Chiar si daca stii insa, este tot legitimă apărare. Nu e vina ta ca el face pe berbecul si te ataca. Nu iti pui tu viata in pericol ca să-l scapi pe el daca te-a atacat. Stai linistita ca esti in lege atata timp cat ce ai tu in posesie este legal.

De ce întrebi insa? Ai probleme cu cineva, te temi?

Ai grija.

| Maripapaia explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu am probleme cu nimeni. A venit vorba despre acest subiect si eram curioasa in legatura cu consecințele care urmează.
Eu am un spray lacrimogen si îl țin la mine pentru orice eventualitate dar inca nu am fost nevoită să-l folosesc.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Maripapaia):

Si sper sa nici nu ai. Te-am lămurit insa cu intrebarea?
big grin

| Maripapaia explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Da! Multumesc!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Maripapaia):

Nicio problemă!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Vezi doar ca spray-ul să nu fie expirat; ca agresorul te poate reclama la OPC. laughing

| Panamax a răspuns:

Daca imprumuti spray de la jandarmi si mergi la unul care e legat la aparate in spital ii poti face rau.
Daca e spray din comert trebuie mai intai sa il faci pe agresor sa stea nemiscat cu un pumn apoi sa-i dai cu spray de aproape asigurandu-te ca ai vantul din spate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este legitima aparare in orice caz in care o sa fi agresata fizic etc si o sa folosesti spray-ul, dar produsul trebuie sa nu depaseasca un anumit prag cu anumite substante din care ie compus si sa nu fie toxic altfel devine ilegal doar faptul ca umbli cu el pe strada, deci vezi de unde il cumperi ca poti sa ai probleme dupa aia.
Si stai linistita ca ie greu sa se intample sa te atace chiar unu cu probleme cu inima.

| AnonimaPISY a răspuns:

Nu iti face griji ca cei care au probleme cu inima nu te vor ataca pe strada dar daca este cazul este legitima apararea doar in cazul in care de exemplu te ataca, te jefuieste etc.