| Bodyalx93 a întrebat:

Salut

Am auzit spunand ca daca au trecut 48 de ore de la aflarea unui furt si respectivu nu a depus plangere la politie nu se mai poate face nimic, e adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, termenul de prescriptie (in care poate fi pedepsit faptasul) este de cativa ani si plangerea penala trebuie facuta in interiorul termenului de prescriptie. Doar ca furtul trebuie reclamat cat mai repede pentru a nu ingreuna cercetarea la fata locului.
De asemenea la furtul intre rude, care se cerceteaza doar la plangerea prealabila a pagubitului, aceasta trebuie facuta in maximum 2 luni de la cunoasterea faptuitorului.