| rockvandam a întrebat:

Salut.
Am auzit un zvon cum ca vor sa interzica masinile diesel in Romania.Este adevarat? Stiti ceva despre asta?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La un moment dat se vor interzice, multe orase din tarile civilizate au dat tonul... si au inceput sa interzica diesel urile pana in euro4 in centrele oraselor. Cum Romania e in urma cu 20 ani, probabil prin 2040 vor incepe sa le interzica si la noi pana cand usor usor producatorii nu vor mai produce motoare diesel.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incet, dar sigur vor fi interzise in toate tarile civilizate; cu exceptia vehicolelor militare, cele de mare tonaj si navelor maritime, ori fluviale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diesel la noi, nu prea curând.
În schimb, de la euro 4 în jos, în maxim 10 ani, cred că vor fi interzise. Poate chiar și euro 5.

| rockvandam explică (pentru anonim_4396):

Am un Audi euro 4 diesel ar trebui sa imi fac griji? Adica sa il vand si sa iau un A4 b8 2009 benzina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rockvandam):

Și dacă ar fi să se interzică, se va interzice doar în orașele mari, cel mai devreme în 2025, eu așa consider. happy

| EneCristian a răspuns:

Nu,nu este valabil in Romania ( infrastructura nu permite acest lucru) zvonul vine din Germania care vrea sa anuleze masinile diesel mai ales in capitala dar eu au planuri pentru masini eco sau hibrid noi pe de alta parte nu si si daca am avea la cum merg lucrurile in tara asta nu o sa se intample.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu e adevarat. Doar trebuie sa traiasca si producatorii de masini.

| suntserios a răspuns (pentru Anon31241212):

Si ce, producatorii de masini nu pot trai din benzinare, hibride si electrice? Crezi ca lor nu le convine ca lumea vrea sa scape de dieseluri si sa ia masini noi?

| Anon31241212 a răspuns (pentru suntserios):

Dar carui roman ii plac bmw-urile si mercedesurile pe benzina? rolling on the floor)) E foarte studiata chestia asta. Se poate trai. Dar lor le trebuie profit. Crezi ca le pasa ca e nociv?
Eu iti sustin punctul de vedere, dar din nefericire dealerii fac chestia asta doar pentru profit.

| suntserios a răspuns (pentru Anon31241212):

Cand nemtii vor avea doar bme si mercedesuri pe benzina SH de vanzare o sa le placa si romanilor.

Si la urma urmei cui nu i ar placea un bmw sau mercedes pe benzina? Au niste motoare misto rau pe benzina.

| Anon31241212 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu laughing)
Dar nu stiu de ce multi aleg dieselul. Au iei impresia ca e mai puternic, cred. ( Nu cunosc detalii tehnice) Stiu doar ca atunci cand vin multi din afara se lauda ca si-au luat ditamai bmw-urile pe diesel laughing)

| suntserios a răspuns (pentru Anon31241212):

Consuma mai putin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anon31241212):

Benzină 2.0 - în jur de 14 în oraș
Diesel 2.0 - în jur de 7 în oras

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anon31241212):

Da, le pasă că e nociv.
Deja mai mulți producători, printre care și Volvo, au renunțat la a mai produce Diesel.

| rockvandam explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce se fac.
Mi-as vinde masina diesel si mi-as lua un audi a4 1.8 benzina.
Ce credeti? Ar fi ok sa o mai pastrez sau sa pun de vanzare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rockvandam):

Poți să-l mai ții lejer 10 ani dacă nu ești din București sau Cluj că nu se interzice.

| rockvandam explică (pentru anonim_4396):

Sunt din jud.Cluj si urmeaza sa ma mut in Cluj pentru facultate si viitorul job.

| mihai69 a răspuns (pentru rockvandam):

Mai durează până vor fi interzise și la noi.
dar dacă ai de gând să mergi cu ea prin Europa, în vacanțe, ar fi cazul să te gândești să treci pe hibridă sau benzinară (cu GPL) minimum Euro5.