| DanielPD1111 a întrebat:

Salut. Am avut de platit 2000 lei daune morale pentru care mi s-a pus sechestru pe apartament. Am rezolvat cu banii apoi pe la sfarsit de Iulie inceput de August avocatul a facut cerere in instanta pentru ridicarea sechestrului, dupa care si cerere pentru urgentare. Suntem in octombrie si inca nu s-a ridicat. Am intrebat de ce dureaza atat iar avocatul a spus ca vara a fost pauza judecatoreasca plus ca in instanta au fost chemati si Ministerul Finantelor si Parchetul. Interbarea este, chiar e normal sa dureze atat pentru ridicarea unui sechestru?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal dar, din pacate, asa de greu se misca justitia la noi. Sigur ca sunt si motive obiective, cum a fost vacanta judecatoreasca pana la sfarsitul lunii august, situatia cu pandemia, posibil si o lipsa de judecatori.
Daca nu vrei sa-ti vinzi acum apartamentul mai poti astepta.
P.S. Ma mira foarte mult ca pentru o datorie de 2.000 lei executorul ti-a pus sechestru pe apartament. De regula pentru asemenea datorii se pune poprire pe salariu, pe sume din banci sau pe bunuri mobile.

| DanielPD1111 explică (pentru Ioandelasal):

Da, mi-au pus pe bunuri mobile in valoare de 2000 lei si dupa aia pe apartament. cum vine asta? am inteles ca si pentru 1 leu se pune..acum nu stiu ce sa mai cred

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Chiar ai avut doar 2000 lei datoria sau era 2000 euro.

| DanielPD1111 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lei. mi-au pus pe bunuri mobile in valoare de 2000 lei si dupa aia pe apartament.