| Bern_Berni_1989 a întrebat:

Am citit pe un site al UE că se poate tranzita Austria 'fără opriri suplimentare'... Așadar nu e permisă pauza la benzinării sau? Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| romeo78 a răspuns:

Intrați pe site-ul oficial al MAE! Nu, opriri suplimentare sunt considerate, de exemplu, ieșirea de pe autostradă și intrarea într-o localitate pentru un popas de o noapte de exemplu.
Dacă, rezervorul e spre golire, aveți o urgență la toaletă, normal că vi se permite oprirea cu respectarea prevederilor legale sanitare. Altfel, ar fi foarte ușor de dat în judecată pentru încălcarea drepturilor omului.
Iar, dacă nu opriți pentru alimentarea vehiculului și nu mai aveți combustibil pe autostradă, nu tot o oprire va fi atunci?