Întrebare recomandată | TerenteFTW a întrebat:

Salut, am comandat recent ceva din China cu livrare gratuita, a venit cum au si precizat, dupa o luna, dar trebuie sa ma duc la vama in pitesti, vreau sa stiu daca o sa mai fie nevoie sa platesc vreo taxa in + acolo

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la 10 Eu nu platesti nimic. Intre 10 si 150 de Eu. Platesti TVA. Peste 150 Eu platesti si TVA si taxe vamale.
https://www.arenait.net/......china.html

Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de valoare declarata pe colet, daca depaseste 10 euro o sa platesti TVA, 19% sau cat mai e acum... Daca e peste cateva sute (mi se pare ca peste 200 de euro) se plateste pe langa tva si o taxa vamala. In plus, daca ai lasat coletul foarte mult timp la vama, cum a zis si Alin, o sa iti perceapa si taxa de magazinaj, care variaza dar nu are cum sa depaseasca cativa lei.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti TVA de 20% din valoare si, eventual, taxa vamala.

| Thisisnotme a răspuns:

Taxa vamala

| AnakinSW a răspuns:

S-ar putea sa platesti... Ia niste bani la tine cand pleci spre vama de la pitesti

| MoldovanAlin a răspuns:

Sunt în aceeași situație, eu mâine trebuie sa ma duc la vama tg mures și sa îmi ridic coletele. Sunt taxe în plus dacă au comandat ceva de peste 10€. Sau depinde de cat timp ti-a ajuns la ei o sa plătești o taxa de magazinaj în valoare de 60 sau 70 de bani pe zi.