| Costacheiulian074 a întrebat:

Am cumpărat o mașină din Jud Argeș și eu sunt din Olt. Am făcut în Argeș contract vanzare cumpărare, am dat banii. Am contractul, cartea si certificatul mașinii. Toată procedura a fost la un birou de copiat acte. Doamna de acolo mi-a zis ca in termen de 45 de zile îmi trimite fiscalul acasă. Asa de mult durează?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal vanzatorul ar fi trebuit sa-ti dea certificatul de atestare fiscala la data cumpararii.
Obtinerea acestuia poate dura maximum 2-3 zile, uneori se poate obtine in aceeasi zi. Sigur ca termenul de 45 de zile este foarte mare dar se incadreaza in termenul de 90 de zile pe care il ai la dispozitie pentru inmatriculare. In aceasta perioada poti obtine ITP (daca nu are) si sa-ti faci asigurarea RCA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala trebuia dat pe loc sau in cateva zile maxim.