| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat o masina imnatriculata in Romania pe data de 20 octombrie, am declarat la primarie, dar pentru transcriere la politie am programare pe 5 februarie 2019. In cazul asta am voie sa circul pana pe 20 ianuarie sau pana pe 5 februarie, sau daca nu circul risc amenda pentru ca nu am transcris vehiculul in termen de 90 zile? Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai o posibilitate foarte buna: solicita o inmatriculare provizorie, este valabila pana la 90 de zile si astfel va fi valabila de la data obtinerii pana dupa 5 februarie.

| Jimmyyyy a răspuns (pentru Ioandelasal):

Masina e deja inmatriculata in Romania, si chiar daca solicit o inmatriculare provizorie tot trebuie sa fac programare online. Pe mine ma intereseaza ce se intampla daca depasesc termenul de 90 de zile chiar daca nu circul cu masina.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jimmyyyy):

Nu se intampla nimic altceva decat ca inmatricularea va fi suspendata dupa 90 de zile si nu vei mai putea circula legal cu ea pe drumurile publice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai dovada cu programarea ar trebui sa fii ok

| Jimmyyyy a răspuns (pentru suntserios):

Programarea am facut-o online, doar sa scot la imprimanta pagina respectiva dar nu stiu daca are vreo valoare