| Romeo666 a întrebat:

Salut.Am dat un email azi la Sectia Relatii cu Publicul a MApN in care le-am spus asa:Buna ziua.Am si eu o intrebare si anumebig grinaca lucrez la Glovo ca si Curier deci am un serviciu voi mai fi luat in armata daca se face obligatorie in Romania? Dar voi fi luat rezervist daca am un serviciu? Daca ai un serviciu mai esti luat in armata? Mentionez ca am varsta de 24 de ani.Ei au venit cu un raspuns si anume:La e-mail-ul dumneavoastră transmis Ministerului Apărării Naţionale, vă aducem la cunoştinţă că acesta a fost înregistrat la Secretariatul general.

Pentru a da curs solicitării dumneavoastră, vă adresez rugămintea de a reveni prezentându-ne datele de identificare (nume, prenume, adresă completă de domiciliu şi/sau reşedinţă) și eventual un număr de telefon.

Precizăm că în cazul în care nu doriţi să daţi curs cererii noastre, în termen de 15 zile e-mail-ul se va clasa, întrucât nu conţine datele de identificare ale expeditorului, conform prevederilor art.7 din Ordonanţa Guvernului nr.27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, aprobată prin Legea nr.233/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

În cazul în care deţineţi documente care ar putea fi luate în considerare şi ar putea interveni în sprijinul dumneavoastră, vă rugăm să le anexaţi, în fotocopie.

Vă mulţumim pentru înţelegere. Nu doresc sa dau nici un fel de date.Ce voi pati daca nu raspund la email si email-ul se va clasa? Voi primi amenda sau voi pati alte lucruri? Va rog frumos sa ma ajutati deoarece sunt panicat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar."
Nu are prea mare importanta unde lucrezi, poti fi incorporat daca esti apt militar si nu esti in situatia de a nu fi incorporat.
Nu primesti nici o amenda pentru mesajul trimis, n-ai savarsit nici o infractiune sau contraventie, doar ti-ai exercitat dreptul la petitie. Doar ca petitia nu a fost completa asa ca nu vei primi un raspuns concret, desi puteau sa-ti dea raspuns din legea aratata.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu vei pati nimic, daca nu mai raspunzi.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit, ca nu patesti nimic!
Daca ti s-a facut frica si nu vrei sa iti declini identitatea (desi nu ai de ce sa te ascunzi sau sa-ti fie frica), nu trimite nimic si ignora emailul primit, cum vor face si ei cu al tau, dupa 15 zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vei patit nimic. Ai depus o cerere incompleta care nu va fi luata in considerare... Si da, data tara intra in razboi si in stare de asediu te ia in armata indiferent de ce serviciu ai...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti si panicat si zapacit ce ai in cap? Trimiti niste mesaje aiurea unor oficialitati tu crezi ca gata pe tine ia in armata? Daca incepe razboiul ce sa faca ăia cu tine in armatalaughing Si ca lucrezi la glovo îi doare fix in cot de glovo al tau, daca ei vor tot te baga cu forta in armata fara sa le pese unde lucrezi, acum ai dat de belea ca ei i ti cer date complete si daca nu le trimiti toate datele o sa creada ca ascunzi ceva si poate fac ei cercetari si te dau ăia afara de la glovo, prost esti mă.

| mihai69 a răspuns:

Nu pățești nimic, doar că nici răspuns la prima întrebare nu vei primi.
De ce vrei să fii așa anonim, doar tu știi. Ei oricum pot afla cine le scrie, dacă chiar vor.

| Brizbriz a răspuns:

Stai calm, la cat de DUS esti, nu te baga nimeni in seama, oricum MApN nu e 112 ca sa faca urticarie ca le dai email-uri nesolicitate, oricat de idioate ar fi (auzi, armata obligatorie)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Fii panicat inainte de a fi prost, nu dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu esti ala care nu vrea sa fie inrolat?

| NunuNini a răspuns:

Ei ti-au cerut datele ca sa vada care e situatia ta militara.
Daca nu raspunzi, va fi cum spun ei: mailul se va clasa.
Dar, nu conteaza daca ai serviciu si ce fel de serviciu. Daca e razboi, te prezinti obligatoriu cand te anunta. Apropo, Glovo pentru ei, e ca si cum nici nu ai avea serviciu.