| Mitroi_Alexandru_1999 a întrebat:

Am făcut 18 ani în octombrie și am depus acea cerere la școală pentru alocație, am așteptat sa îmi vina alocație și când mi-a venit ȘOC. Mi-au întrat pe card decât 84 de lei (lunile în care nu am primit se mai dau, adică octombrie și noiembrie? ). Și ce ar trebui sa fac ca să primesc banii pe acele luni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuia sa fi primit alocatia si pe luna octombrie, chiar fara cerere. De asemenea cred ca alocatia primita ulterior a fost pe luna noiembrie, urmand s-o primesti si pe luna decembrie.
Daca chiar n-ai primit-o pe vreo luna trebuie sa o primesti si, daca nu o primesti, poti face reclamatie la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau.

| Mitroi_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi frumos de răspuns, ma gândesc ca nu am primit alocația pe octombrie fiindcă sunt născut pe 2 octombrie și de asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mitroi_Alexandru_1999):

Trebuia s-o primesti si pe luna octombrie, avand in vedere prevederile L.61/1993, citez:
"ART. 6.(6) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare."

| Mitroi_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Ma voi duce la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala sa vad ce se intampla si cred ca apoi imi vor baga banii pe octombrie si noiembrie pe card.