| Doareuingeneral09 a întrebat:

Am facut cea mai mare greseala din viata mea!
Am luat bani de la un prieten de pe card si jucam la pariuri cu ei (vreo 2000 lei).
El s-a dus la banca nu si la politie. Teoretic banca ii va da banii, apoi ma vor cauta pe mine.Intrebarea mea este, banca ma va baga la inchisoare sau daca le dau banii se poate rezolva? ...Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

Pune si tu un update, ca sunt curios ce s-a intampllat.

161 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Cel mai bine este să ajungeți la o înțelegere amiabilă: îi dai toți banii, îți ceri scuze și nu o să facă plângere la poliție.
E și în avantajul lui că nu mai pierde timpul cu procese, avocați și termene de judecată.

| Violleta2022 a răspuns:

Deci ai FURAT cardul unui prieten si i-ai jucat banii la pariuri.
Asta se cheama frauda si se pedepesete cu inchisoarea.
Daca prietenul tau merge la banca si se fac investigatii, banca area autoritatea sa te actioneze legal si sa te puna direct dupa gratii.
Te sfatuiesc sa-i recunosti prietenului ca l-ai furat si sa-i dai imediat banii in mana, ca sa-si acopere credit cardul, sa nu ajunga la banca, ca nu-i cale de intors, daca se porneste investigatia cu politia pentru frauda bancara.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Violleta2022):

Pai deja a fost la banca si a facut refuzuri de plata pentru acele plati facute!
Este inchisoare cu executare?
Eu n am mai facut nimic gresit in viata mea!

| Legion7X a răspuns:

Cum naiba, ai furat banii unui prieten de pe card că nu înțeleg.
Cardul ăla nu are cod pin?
Și dacă te-ai fi dus la bancă nu ți-ar fi cerut banca buletinul lui?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Da, inschisoarea este cu executare, la frauda!
Daca esti minor, vei fii dus la Casa de Corectie juvenila (puscaria pentru minori), iar la 18 ani, esti mutat la Puscaria de adulti.
Nu glumesc!
Banca este o insititutie care nu sta la targuiala cu tine.
Nu-ti vor cere nici un ban tie, doar vor actiona legal si rapid dupa adresa de IP a liniei de internet si companiei tale de internet, mergand pe linia unde s-au dus banii.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Legion7X):

El a fost la banca si a facut refuzuri la plata ca a vazut pe aplicatie ca i lipsesc bani
Eu ame jucat cu datele cardului lui.Nu cerea pinul!

| Legion7X a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Nu înțeleg, ai făcut rost de buletinul lui, pentru datele cardului? nu poți lua așa ușor banii dacă nu știi anumite informații făcute cu banca ca serii, sau coduri primite numai personal pe o hârtie dată de bancă.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Violleta2022):

Dar daca el inainte sa i vina concluzia se duce la banca si zice ca a reusit sa rezolve?
Se mai poate face va rog!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu are nevoie de buletin!
Doar i-a furat credit cardul si i-a trecut numerele in acel program de pariuri.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Violleta2022):

Ar putea anula el investigatiile bancii ...va rog imi spuneti?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Tu tot nu poti sa pricepi, nu-i asa?
Banca nu va veni la tine si nici nu se poate oprii investigatia, odata ce a plecat deja de la ei.
Banca ii da banii inapoi baiatului si escaleaza investigatia la Departamnetul de Frauda a Politiei.
Din acel moment, Politia preia cazul si investigheaza prin internet, cu furnizorul de internet si compania care a primit platile de pe acel card. Asa se ajunge la tine, prin Politie, ca banca nu are ce cauta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Dupa cum am spus, daca baiatul a fost deja la banca si a facut demersurile de investigatie, investigatia deja a demarat si nu cred ca poate fii oprita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banca nu ii da banii inapoi pana nu face o investigatie...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Legion7X):

Tie pe buletin iti sunt trecute datel cardului?

| Doareuingeneral09 explică (pentru Violleta2022):

Si daca spun totul politiei si am cazier curat nu pot primi cu suspendare?

| Legion7X a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi zi așa, că cei da pariuri au program unde se înregistrează pariurile, dând doar numele sau o serie care scrie pe card.

| Legion7X a răspuns (pentru suntserios):

Normal că nu, dar te poți duce la bancă dând buletinul aflând anumite informații pentru card.

| Stilgar a răspuns:

In cazuri de fraudare de fonduri, banca contacteaza Politia pentru recuperarea prejudiciului. Si eu am avut cardul fraudat de catre niste nesimtiti dun Tahiti si a intrat pe rol si politia. Baiatul isi va recupera banii pentru ca fondurile bancare sunt garantate de catre banca. Daca nu ti-a fost bine...acuma ai.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Stilgar):

Ok...si daca l recupereaza de la mine, ma baga la inchisoare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Nu poti sa ai cazier curat, odata ce ai FACUT deja o frauda!

Nu se poate suspenda nimic, doar fiindca te-ai razgandit tu, ca nu-i joaca de copilasi aici, sunt departamnte mari de politie, care sunt implicate in cautarea si investigare banilor furati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu ai platit niciodata cu un card bancar, asa-i?
daca pui numele de pe card si inventezi niste date de nastere, nu le verifica nimeni, ataat vreme cat nu se sesizeaza cineva.
castigi si vrei sa-ti rici premiul, atunci va trebuiis a te duci cu buletinul si abia in acel moment se va vedea neconcordanta de nume, serie de buletin, data nasteriii samd.
Dar copilul asta nu stie toate astea, de aceea a crezut ca se poaet juca si cu credit cardul, altuia, furand datele de pe card.

Cand cumperi online, iti trebuie numele si prenumele care sunt pe cardul bancar, codul de 16 cifre al cardului, data expirarii cardului si codul de 3 cifre de pe verso.

| Stilgar a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Daca e prima abatere, scapi cu suspendare dar oricum ar fi...nu e placut. Cazier ai sa ai.

| Nonolita a răspuns:

Daca Banca ii da banii, va anunta politia. Ca sa isi recupereze banii de la tine. Dar daca restitui Bancii banii, isi vor retrage plangerea. Daca te cauta Banca fara sa anunte politia, ai mare noroc. Da-le banii si scapi. Alt aranjament nu este.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Stilgar):

Imi pare foarte rau...Nu sunt delicvent dar am fost lacom
Nu stiu ce s-a intamplat cu mine

| Doareuingeneral09 explică (pentru Nonolita):

Am inteles!

| Legion7X a răspuns (pentru Violleta2022):

Într-adevăr nu am plătit cu cardul la pariuri deoarece nu sunt jucător, si nici nu am cumpărat online, pentru că nu am avut nevoie ca să știu cum funcționează sistemul sau ce opțiuni îmi cere.nu îmi las cardul băgat în haine sau rusacuri in preajma altora. De fapt niciodată nu mi-am lăsat cardul, buletinul, etc in haine, întodeauna le-am luat după mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nonolita):

Banca nu are cum sa-l caute, ca nu are autoritatea sa investigheze ei singuri si nici aparatura care o are politia de la fraude.
Banca escaleaza investigatia la departamentul de Politie, in momentul cand reclamantul (cel caruia i s-au furat banii de pe card) depune cererea de recuperare a banilor furati.
De aici, banca nu mai face nimic, sta si asteapta raportul de la Politie, dupa ce prinde faptasul si banii sunt recuperati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Baiete, asta nu-i lacomie ci furaciune!
Tu nici acum, dupa ce am explicat atat, nu realizezi cat de graba este fapta ta!
Lacomie este cand iti mai pui in farfurie inca o bucata sau doua de carne, sau cand bei 2 beri in lpc de una, dar cand furi credit cardul cuiva si ii folosesti banii din el, este FURT si aici, in temeni legali se cheama FRAUDA bancara.

| Nonolita a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de investigatii.
Iar eu sunt in tara si stiu ce se mai intampla.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau, dar poate o sa fiu inteles si n o sa fac puscarie!