| dani8 a întrebat:

Salut.

Am facut scoala de soferi anul trecut, ultima ora in 20.10. 2014.
In dosar in Certificatul de absolvire scrie data eliberarii 21.10. 2014

Deci scoala de soferi este inca valabila.

Deoarece examenul medical si cel psihologc le-am facut inainte sa incep scoala de soferi, a trecut peste 1 an de la data cand le-am facut.
Tot in certificatul de absolvire la fisa medicala apare data de 9.7. 2014

Din cate stiu si pentru acestea valabilitatea este de 1 an.

Intrebarea mea este:
Trebuie sa refac examenul psiholoc si cel medical pentru a mai putea da examenul chiar daca scoala inca este in termen de valabilitate?
Sau termenul de 1 an se ia din momentul de cand am absolvit scoala de soferi si pentru psihologic si medical?

Si in caz ca trebuie sa le mai refac trebuie sa vorbesc din nou cu instructorul si sa imi emita alta fisa de scolarizare (deoarece doar pe acesta fisa scrie de examenul medical)?

Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa faci examenul medical si psihologic atata timp cat este valabila scoala de conducere, respectiv 1 an de la terminarea acesteia. Si fisa de scolarizare eliberata este valabila toata aceasta perioada, asa ca nu trebuie alta.

| dani8 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la politie si nu e asa cum spui tu. Examenul medical si psihologic au valabilitate de 1 an de la data scrisa, nu pana cand expira dosarul. De la 5 octombrie se va schimba, dar pana atunci nu e asa.