| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am făcut un accident prin care a urmat decesul a doua persoane dupa cateva zile. Vreau sa stiu si eu daca o sa-mi faca ceva politia. Vreau să precizez că accidentul nu a fost din vina mea

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect fii mai explicit si da toate detaliile.
In orice caz, daca nu esti vinovat de producerea accidentului, poti fi doar parte vatamata sau martor.

Bula
| Bula a răspuns:

Cine a fost vinovat, va fi acuzat de ucidere din culpa.
Daca expertizele vor arata ca tu nu ai nici o vina, atunci vei fi citat in calitate de martor si te poti constitui si ca parte vatamata in procesul care va urma.
Daca insa expertizele vor arata si partea ta de vina, atunci vei avea parte de cosmaruri in tot restul vietii.

| darrio2007 a răspuns:

Adica tu l-ai facut dar nu a fost din vina ta! Greseala de exprimare sau ne duci cu presul? E problema ta. Daca nu dai detalii, de unde vrei sa stim?

| Florian1999 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am fost eu vinovat, el nu sa asigurat, Nu a acordat prioritate si mi-a iesit in fata si nu am mai putut să evit

| Lioana a răspuns:

Daca intr-adevar nu a fost vina ta nu vei pati nimic. Totusi vei fi chemat la Politie sa dai declaratie, iar mai tarziu si la Tribunal.

| Florian1999 a răspuns (pentru Lioana):

Nu am fost eu vinovat, el avea stop si nu a acordat prioritate, nu sa asigurat si mi-a iesit in fata

| Lioana a răspuns (pentru Florian1999):

Am inteles dar declaratie tot va trebui sa dai. Chiar daca nu ai fost vinovat, ai fost implicat in accident. Deci esti parte vatamata si va trebui sa dai declaratie de martor in proces.

| Florian1999 a răspuns (pentru Lioana):

Am inteles dar cand o sa dau declarație? ca a trecut o lună și nu m-a chemat la declarație

| Lioana a răspuns (pentru Florian1999):

Vei fi anuntat cu siguranță daca va fi cazul. Vei primi citație in posta.
Dar daca vinovatul este una din persoanele care au decedat si nu exista motive sa se creada ca exista si alti vinovati atunci nu se mai judeca cauza. Mortii nu sunt judecati de instanta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Florian1999):

Nu patesti nimic. Dar vei avea ceva umblatura prin Tribunal.

| sadrian46 a răspuns (pentru Florian1999):

Dta susții asta, acesta este punctul dtale de vedere. În cazul unui accident se face o constatare la fața locului, o anchetă a poliției. Dacă accidentul este grav, cu decese, această anchetă are o anumită greutate, se apelează la experți, decizia asupra a ceea ce s-a întâmplat nu se ia foarte ușor. În funcție de persoanele implicate, de poziția lor socială, de relațiile care le au, concluziile anchetei poliției pot fi părtinitoare. Astfel te poți trezi vinovat fără vină. Contestarea unei asemenea decizii presupune un demers laborios, care necesită avocați, bani, nervi tari. În prima fază, să vedem rezultatele anchetei. Apoi urmează proces.

| Crackman a răspuns:

Din culpa si tot nu scapi

| ibaal a răspuns:

Daca nu ai fost tu vinovatul...n-au ce sa iti faca. Fiind implicat si tu, vei fi chemat ca martor. Insa daca au murit oamenii aia din cauza ta...acolo-i alta buba. Din fericire pentru tine, legea la noi e de kk. Si o sa iesi repede. Poate nici n-o sa te bage, iti vor da cu suspendare. Pacat de oamenii aia. Ei nu se mai intorc.

| alex15ccc a răspuns:

Puscarie, minim 30 de ani

| Dyalema a răspuns:

Nașpa situație. Nu ar trebui să ai probleme dacă nu a fost vina ta. Dar asta se va spune după anchetă.

| One25 a răspuns:

Daca a fost sau nu (si) vina ta va stabili ancheta. De obicei nu exista nevinovati.

| Mahomed18 a răspuns:

Conducerea pe drumurile publice reprezintă una dintre cele mai mari responsabilităţi, iar o decizie greşită poate provoca tragedii. În astfel de situaţii, inclusiv şoferi nevinovaţi, care au făcut o manevră de evitare a unui accident, pot deveni vinovaţi.

| Mahomed18 a răspuns:

Situaţiile din trafic sunt extrem de diverse, iar şoferi care circulă regulamentar pot fi declaraţi vinovaţi de producerea unor tragedii după ce au încercat să evite impactul cu o altă maşină al cărui şofer circulă neregulamentar.
Exemplu: o situaţie frecvent întâlnită este aceea în care circuli pe un drum naţional sau judeţean, iar o maşină care circulă din sens opus intră pe contrasens. Pentru a evita coliziunea, efectuezi o manevră în urma căreia produci un accident cu victime.