| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut.Am fost agresat fizic si vreau sa il dau in judecata pe omul respectiv.Cum il dau in judecata si cat ma costa? Care este procedura si care sunt cheltuielile? Menzionez ca am scos certificat medico legal.Multumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa-l dai tu in judecata, fa-i plangere penala pentru infractiunea de lovire si nu te costa nimic.

| sierra1 a răspuns:

"Am fost agresat fizic si vreau sa il dau in judecata pe omul respectiv"

ai dovezi clare, irefutabile?

| AlexMaftei2001 explică (pentru sierra1):

Am certificat medico legal

| sierra1 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Insuficient!

| AlexMaftei2001 explică (pentru sierra1):

Daca pentru tine un om trebuie sa raspunda in fata legii doar daca te omoara sau te baga in coma, e grav...

| sierra1 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Nu mami, n-ai priceput esența: trebuie să DOVEDEȘTI, or un act nu dovedește CINE te-a agre(s)at

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca acela care te a agresat este un om cu bani si influent nu vei avea nicio sansa sa scoti bani de la el, decat sa il dai in judecata unde vei cheltuii bani grei, mai bine ai vorbi cu cel care te a agresat si poate i si va recunoaste vina, poate era băut si nu a stiut ce face, dar in ce mod te a agresat, si unde? Tu il cuonosti? Sau din ce cauza te a agresat?

| AlexMaftei2001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eram la jumatatea trecerii de pietoni si era sa ma spulbere cu masina, si am spus sa fie mai atent.A inceput sa ma injure si a inceput sa ma loveasca.Nu este om influent sigur, conducea un golf 4 de 17 18 ani.

| Dintrebare a răspuns:

Trebuie sa mergi la politie sau la procuratura. Spui despre ce e vorba si ca vrei sa faci o plangere prealabila. Ai doua variante, ori scrii tu, ori povestesti si se consemneaza intr-un proces verbal. Sa ai la tine cartea de identitate. O sa trebuieasca sa descrii fapta, sa indici faptuitorul si datele lui (daca le cunosti) si sa arati dovada pe care o ai (certificatul medico-legal). Ai grija ca plangerea de care ai tu nevoie se numeste plangere prealabila si trebuie introdusa in termen de maxim 3 luni de la savarsirea faptei. Deci sa nu amani foarte mult. Dupa ce se inregistreaza plangerea o sa fii contactat ca sa te prezinti la audiere. Iar apoi, pe tot parcursul procesului vei fi informat prin posta ce trebuie sa faci si unde trebuie sa te prezinti. Totul va fi gratuit