| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am fost amenintat de cineva pe platforma de jocuri Steam cum ca imi baga cutitul in gat daca ma vede pe strada si alte mizerii. Se pare ca respectivul, pe profilul lui de Steam are link catre contul lui de Youtube, unde, ce sa vezi, si-a aratat moaca. Se pare ca are 14 ani dupa spusele lui. Se poate face ceva pe cale legala? Mentionez ca am 16 ani, nu-l cunosc, nu stiu din ce oras e, nu sunt speriat insa doar vreau sa-i ofer o lectie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund penal si nici contraventional.
Daca are peste 14 ani poti sa-i faci plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in termen de cel mult 3 luni de la data cand ai stiut cine te-a amenintat si trebuie sa ai dovada amenintarii.
Impotriva respectivului se poate lua o masura educativa neprivativa de libertate.

| Marianu254 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cum pot face daca nu ii stiu numele complet? Il cheama Alexandru si am videoclipuri cu fata lui

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marianu254):

In plangerea penala vei indica toate detaliile pe care le stii, inclusiv videoclipurile in care apare si politia il va putea identifica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce lectie mă, anunti politia ei îi vor da o lectie la răcoare.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Nu pune botul la amenințările copilașului, râde de tine. Ai 16 ani, fii și tu realist