| popria a întrebat:

Am fost in concediu de crestere si ingrijire copil si am reluat munca cu 2 luni si cateva zile inainte de a mi se incheia. Aceasta modificare s-a facut si in Revisal. Acum, dupa 3 luni am avut nevoie de o hartie de la medicul de familie si mi-a zis ca apar ca neasigurata. La locul de munca e totul in regula, declaratiile au fost trimise, in aceste 3 luni mi s-au virat taxele pentru asigurari si nu numai. Nu inteleg de ce apar neasigurata. Ce s-a intampla si unde sa ma duc? Dau cu ei de pamant pentru ca banii de taxe i-au incasat, insa eu tot neasigurata apar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Posibil sa nu-i apara medicului de familie.
Poti verifica si tu daca esti sau nu asigurata, introducand datele cerute aici: http://siui.casan.ro:82/Asigurati/
Daca nu apare ca esti asigurata va trebui sa mergi la Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau cu o adeverinta de la locul de munca si se va rezolva problema.

| romeo78 a răspuns:

Luați de la angajator hârtie că sunteți angajată, că vi se virează asigurarea medicală, mergeți la Casa de Sănătate și cereți să vă treacă ca asigurată.
Și, eu am pățit de multe ori acest lucru.
Cu ce sistem informatic au, nu este de mirare!