| Balicescu_Alex_1997 a întrebat:

Salut,am fost la fortele de munca pentru somaj sa-mi depun dosarul (12)clase si mi-au spus sa vin pe data de 18 august pentru un curs mi-au dat si un card si nu stiu ce trebuie sa fac si daca pe 18 imi pune viza pentru somaj si merg la primul curs dupa daca nu mai merg la cursuri mai primesc bani vreau sa ma angajez!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă refuzi NEJUSTIFICAT oferta de a participa la cursuri de calificare/recalificare, ţi se va ANULA ajutorul de şomaj ( deci, NU mai primeşti bani )!

"ART. 41 - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de somaj au următoarele obligaţii:
a) sa se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de munca la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin in vederea încadrării in munca;
b) sa comunice in termen de 3 zile agenţiei pentru ocuparea forţei de munca la care sunt înregistrate orice modificare a condiţiilor care au condus la acordarea drepturilor;
c) sa participe la serviciile pentru stimularea ocupării si de formare profesională oferite de agenţia pentru ocuparea forţei de munca la care sunt înregistrate;
d) sa caute activ un loc de munca.
e) să înstiinţeze în scris agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate apariţia stării de incapacitate temporară de muncă si datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea în care funcţionează acesta, în termen de 24 de ore de la data acordării concediului medical. În situaţia în care apariţia stării de incapacitate temporară de muncă a intervenit în zile declarate nelucrătoare sau împlinirea termenului de 24 de ore se realizează în zile declarate nelucrătoare, persoanele care beneficiază de indemnizaţie de somaj au obligaţia de a înstiinţa agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, în prima zi lucrătoare.
Lit. e) a alin. (1) al art. 41 a fost introdusă de pct. 3 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(1^1) Obligaţia prevăzută la alin. (1) lit. c) nu se aplică în situaţia în care persoanele care beneficiază de indemnizaţie de somaj participă la programe de formare profesională, organizate în condiţiile legii, a căror finanţare este asigurată din asistenţa financiară nerambursabilă primită de România, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, prin intermediul Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european si Fondului de coeziune. Obligaţia nu se aplică pe perioada în care persoanele participă la aceste programe
de formare profesională, în condiţiile în care, anterior includerii în cadrul acestor programe, nu au fost cuprinse în serviciile pentru stimularea ocupării forţei de muncă si de formare profesională oferite de agenţia pentru ocuparea forţei de muncă si se află în perioada de acordare a acestor servicii.
Alin. (1^1) al art. 41 a fost introdus de pct. 4 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(1^2) Persoanele prevăzute la alin. (1^1) au obligaţia să prezinte lunar, la data programării prevăzute la alin. (1) lit. a), agenţiei pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate dovada participării lor la programe de formare profesională a căror finanţare este asigurată din asistenţa financiară nerambursabilă primită de România, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, prin intermediul Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european si Fondului de coeziune, sau, după caz, dovada participării la examenul de absolvire a acestora. Prezentarea dovezii nu constituie refuz nejustificat potrivit art. 44 lit. d) si e).
Alin. (1^2) al art. 41 a fost introdus de pct. 4 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(1^3) În situaţia în care obligaţia prevăzută la alin. (1^2) nu este îndeplinită, prevederile alin. (1^1) nu se aplică.
Alin. (1^3) al art. 41 a fost introdus de pct. 4 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(2) Angajatorii care au încadrat in munca, conform legii, persoane din rândul beneficiarilor de indemnizaţii de somaj au obligaţia de a anunţa in termen de 3 zile agenţiile pentru
ocuparea forţei de munca la care acestia au fost înregistraţi.
(3) Obligaţia prevăzută la alin. (2) revine si caselor teritoriale de pensii care au stabilit si au pus in plata pensiile cuvenite beneficiarilor de indemnizaţie de somaj.

ART. 42 - (1) Nu beneficiază de indemnizaţie de somaj persoanele care, la data solicitării dreptului, refuză un loc de muncă potrivit pregătirii sau nivelului studiilor sau refuză participarea la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională oferite de agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă.
Alin. (1) al art. 42 a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 108 din 6 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 830 din 10 decembrie
2010.
(2) Nu beneficiază de indemnizaţie de somaj absolvenţii care, la data solicitării dreptului, urmează o forma de învăţământ.
(3) Nu beneficiază de indemnizaţie de somaj absolvenţii licenţiaţi ai facultăţilor de medicină, medicină dentară si farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat
concursul naţional de rezidenţiat pe locuri sau pe posturi, în condiţiile legi.
Alin. (3) al art. 42 a fost introdus de pct. 22 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19 iulie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 24 iulie 2013.
ART. 43
(1) Indemnizaţia de somaj se plăteste lunar in cuantumul prevăzut la art. 39 alin. (2), respectiv la art. 40 alin. (1).
(2) Pentru fracţiuni de luna indemnizaţia de somaj se calculează proporţional cu numărul de zile calendaristice din luna respectiva.

ART. 44 - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată mai mare de 12 luni;
Lit. a) a art. 44 a fost modificată de pct. 23 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19 iulie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 24 iulie 2013.
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
Litera b) a art. 44 a fost modificată de pct. 11 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din 14 octombrie
2008.
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăsura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
Litera c) a art. 44 a fost modificată de pct. 11 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din 14 octombrie
2008.
d) la data refuzului nejustificat de a se încadra într-un loc de muncă conform pregătirii sau nivelului studiilor;
Lit. d) a art. 44 a fost modificată de pct. 6 al art. I din ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 108 din 6 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 830 din 10 decembrie
2010.
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;..." SURSA = Legea nr. 76/2002, actualizată 2014 :
http://www.ajofmbn.ro/......0somaj.pdf

Toate cele bune!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci ce vrei.
Daca te angajezi pana la inceperea cursului nu trebuie s-a-l mai faci.
Daca nu te angajezi si nu te prezinti la curs nu vei primi indemnizatia de somaj.