| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am fost oprit de catre un echipaj de politie care venea din sens opus pe un pod unde viteza legală este 50.Domnul polițai a zis ca aveam viteza 81 de km la oră, fapt pentru care imi va da amendă de 875 de lei.Mi-a spus sa prezint actele mașinii, permisul si talonul sa le pun pe bordul mașinii. Mentionez ca nu s-a atins de ele, nu s-a uitat la ele nimic.A scris ceva pe un caiet ca nu am vazut ce, dupa care mi-a zis ca o sa-mi vina amenda acasa si ca sunt liber sa plec.Ce credeti ca a vrut doar sa ma sperie sau imi va veni amenda acasă?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, posibil sa primesti procesul-verbal de contraventie la domiciliu. De la data primirii ai 15 zile in care poti sa platesti numai jumatate din minimul amenzii.

| Mares_Mihai_1987 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca primesc doar procesul verbal fara dovada cât am avut la oră prins de radar

| anonim_4396 explică (pentru Mares_Mihai_1987):

Polițiștii n-au nevoie de dovadă, te-au prins cu 30 de km la oră peste limită, îți dau amendă.
Ce e greu de înțeles?

| Mares_Mihai_1987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adică nu au nevoie de dovadă, fără dovadă de la radar cât am avut la oră si cu poza mașini cu nr cu tot, nu cred ca poate sa mă amendeze

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mares_Mihai_1987):

Nu sunt obligati sa prezinte dovada decat la judecatorie, in cazul ca faci plangere contraventionala.

| suntserios a răspuns (pentru Mares_Mihai_1987):

Pot foarte bine sa te amendeze. Tu nu ai sa vezi niciodata dovada de la agentul constatator. Dovada o vezi in instanta daca faci contestati.

| mgtow a răspuns:

Si platesti cu reducere la jumatate daca e mai devreme cu nu mai tin minte cate zile

| DuckDodgers0 a răspuns:

Iti vine acasa, in canetel si-a trecut datele tale, este o procedura de distantare socialaa