| maori13 a întrebat:

Salut, am fost oprit de politia locala si verificat la declaratie, la care nu era notata ziua respectiva. Am fost anuntat astazi de catre posta romana ca am o amenda, dar eu nu am platit niciun proces verbal, pot contesta amenda?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda se poate contesta, prin plangere contraventionala, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie, la judecatorie. N-ai cum plati o amenda inainte de primirea p.-v.c. si la plangere trebuie sa anexezi o copie a acestuia.