| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Salut am fost prins la 17 ani când am condus o mașina și din cauza covid nu am fost judecat si nu mi sa făcut dosar penal, am fost sa dau de permis și am dat tot ce se poate acum aștept permisul...problema este ca m au chemat la judecată pe 10, ce se va întâmpla?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vei fi condamnat definitiv, indiferent cu ce pedeapsa penala, permisul de conducere iti va fi anulat.

| AlbertoMadalin17 explică (pentru Ioandelasal):

Și nu i nici o modalitate sa nu mi oprească permisul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Nu-i vorba de "oprire" (banuiesc ca te-ai gandit la suspendare) ci la ANULARE, respectiv nu vei mai avea permis si vei putea sustine o noua examinare pentru obtinerea permisului dupa o anumita perioada, in functie de condamnare.
Singura situatie in care nu-ti va fi anulat permisul este sa nu fii condamnat penal.

| DaniTDCI a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti gasesti un avocat bun specializat pe cazuri penale, din pacate sansele sunt destul de mari sa ramai fara permis, in cel mai rau caz anulat.