Întrebare recomandată | soryn1994 a întrebat:

Salut, am inteles de la niste colegi cum ca dupa ce terminam liceul si daca nu mergem la facultate primim somaj? si daca da, cam cat este?, dau funda big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru absolventii care beneficiaza de somaj pentru ca nu s-au incadrat in munca in 60 de zile de la absolvire, indemnizatia este 50% din salariul minim pe economie (750ron/2 = 375ron) iar de la 1iulie (800ron/2 = 400ron).
Suma se primeste o singura data ca absolvent, pentru 6luni.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Suma este 50% dar nu din salariul minim pe economie ci din indicatorul social de referinta (ISR), in acest an acesta este de 500 lei, deci pentru absolventi indemnizatia de somaj este de 250 lei.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.76/2002 dacă nu urmezi studii superioare si nu-ti gasesti un loc de muncă poti beneficia de somaj.
In primul rand, dupa terminarea liceului, trebuie să mergi la AJOFM din judetul tău pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

| soryn1994 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi, e cel mai bun raspuns dar din pacate am dat funda, mersi oricum big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru soryn1994):

N-are importanta, nu ti-am raspuns pentru funda.
Sper, totusi, c-ai invatat ceva, nu te grabi sa dai funda.

| reihiuke a răspuns:

Aproape 450 de lei. 50% Din salariu minim.

| soryn1994 explică (pentru reihiuke):

Pe luna? si pe cat timp?

| soryn1994 explică (pentru reihiuke):

Trebuie sa ai acte ceva pentru a primi?

| reihiuke a răspuns (pentru soryn1994):

Nu stiu mai multe. Trebuie sa cauti de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La muncă trântorilor!

Tinerii sunt obligaţi să aibă asupra lor următoarele documente: - acte de studii şi de calificare (original şi copii); - certificat de naştere (original şi copie); - act de identitate (original şi copie); - adeverinţă medicală cu menţiunea „Apt de muncă" sau cu restricţii. "Dacă, în cele 60 de zile nu au reuşit să ocupe un loc de muncă, după această perioadă, absolvenţii pot depune cerere de acordare a indemnizaţiei de şomaj. De reţinut este faptul că, dacă nu s-au înregistrat la AJOFM în cele 60 zile de la absolvire, tinerii nu mai pot beneficia de indemnizaţia de şomaj. Termenul de 60 de zile se calculează de la data terminării cursurilor, indiferent dacă au susţinut sau nu examenul final"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu cai 600 sau 700 lei, pe o perioada de 6 luni deci cred ca e 600 lei.
Asta pana ati gasesti ceva de lucru.
Primesti parca 150 lei si ceva rest sau 200 lei pe luna nu mai stiu exact da cred ca 150 lei lunar!

| thewomaninwhite a răspuns:

Da dar pe o perioada scurta de timp pana iti gasesti loc de munca

| BadSirChaos a răspuns:

Pe bune mah, tu vrei s abandonezi facultatea pentru 400 si cativa lei pe luna? si dupa ce iti epuizezi,, alocatia'' de somer care o primesti o perioda, ce o sa faci, cersesti?

| soryn1994 explică (pentru BadSirChaos):

Nu, nu vreau sa continui cu facultatea pentru ca nu mai imi place sa invat big grin nu e vb de banii aia

| BadSirChaos a răspuns (pentru soryn1994):

Doamne FERESTE!,daca nu faci facultate nu poti sa te angajezi decat ca fermier, gunoier sau taximetrist, FACULTATEA este esentiala in viata daca vrei sa nu ajungi cersetor, daca faci aceasta alegere o sa traiesti din mila altora, copii tai o sa sufere stand pe strada

| soryn1994 explică (pentru BadSirChaos):

Nu este adevarat, daca ai placerea sa lucrezi in IT nu iti trebuie facultate tongue

| Bluegreyeyes a răspuns:

Nu, termini liceul si doar daca faci ceva curs intr-un anumit domeniu poti sa iei somaj, altfel nu. Sunt doar baliverne ce spun altii ca poti lua, pentru ce, daca nu ai facut nimic nu lucrezi nu nimic?

| MariaElena0123456 a răspuns:

Pe cat timp?laughing

| MariaMariaPopa1234 a răspuns:

Nu nu este asa...defapt daca termini facultatea si nu iti gasesti de lucru iei somaj...da-mi funda happy