| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am luat amenda de pe prima carantina 16000 lei si mia s-a facut proprire pe card de 16000 lei am facut si contestatie dupa ce am primit amenda si tot mi-au facut proprire, ce este de facut? Am primit amenda ca am iesit pe camp fara declaratie, aceste amenzi stiu ca nu sunt legale, ce pot face?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai facut plangere contraventionala si ti-a fost respinsa si in calea de atac atunci nu mai ai ce face, banca va executa poprirea pe cont.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa Șoșoaca ca-i dusa. Amenzile sunt legale! Chiar daca ai facut contestatie amenda trebuie platita. Dupa hotararea instantei (daca este pozitiva sau negativa) recuperezi banii dati sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Amenzile sunt perfect legale, tocmai de aceea tribunalul a hotarat executarea ta silita si ti s-au luat banii din cont.
Poti face contestatie dar nu poti acstiga, odata ce executarea silita vine din partea unei Judecatorii (tribunal).
Ai calcat pe bec si ai incalcat legea, va trebuii sa inveti de acum inainte sa o respecti cu strictete.

| Anonim171717 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba voi sunteti inconstienti mai, am prieteni ce au luat amenzi exact ca mine si au fost anulate fara contestatie, si la tv au dat ca toate amenzile de pe timpul carantinei sunt anulate, mor ma pe copiii astia ca voi de dati din gura fara sa aveti nici o treaba cu legea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim171717):

Tu vorrbesti de cele anulate anul trecut, fiindca anul acesta este diferit, chiar se iau in serios amenzile.

| Anonim171717 a răspuns (pentru Violleta2022):

Anul trecut am luat amenda in prima luna de carantina

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim171717):

Da, asta a fost anul trecut, acum nu mai este asa, se acorda seriozitate si se pun popriri pe salariu, daca nu platesti datoriile catre stat, incluzand amenzile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si contestația cum s-a finalizat?