| GoldenBoy17 a întrebat:

Salut, Am Nevoie de un Raspuns! Am lucrat aproximativ 7 luni la Mega Image ca picker in depozitul din Popesti Leordeni. Pe data de 7 August mi-am dat demisia, printr-o scrisoare (Nu stiu daca e sau nu cu preaviz) ce vreau eu sa stiu, voi primi banii pe toate zilele lucrate, pe luna trecuta si ce am mai bagat si pe luna asta 5-6 zile? Sau trebuie sa apelez la ITM ca sa-mi primesc banii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru timpul lucrat este obligatoriu sa te plateasca. Daca nu o fac poti depune reclamatie la ITM si apoi, daca nu se rezolva, poti sa-i dai in judecata.
Daca firma iti cere sa respecti perioada de preaviz, prevazuta in contractul individual de munca si tu nu o respecti atunci pot sa-ti desfaca disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate.

| Elisleon16 a răspuns:

Îți vei primii banii în ziua de salariu, chiar dacă nu mai lucrezi la acel loc, ei nu pot să-ți pună banii pe loc doar ce ai demisionat, au nevoie de tabelul de performanță (Adică să vadă cât ai lucrat pe ultima lună) îți vor da banii pe fiecare zi, dacă se întâmplă să nu îți pună banii, suni și le explici tot, iar ei se vor uita pe tabelul de performanță și îți vor pune banii.