| pinkblueyellow a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor. Am fost cu prietenul meu timp de 3 ani, si doar recent ne-am despartit. Problema este ca el detinea mai multe fotografii cu caracter obscen, iar acum, pentru ca ne-am despartit, le-a trimis la mai multa lume. Ce actiuni legale pot sa iau impotriva lui, avand in vedere faptul ca amandoi suntem minori?

Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci o plangere penala, conform Codului penal, citez:
"ART. 374. Pornografia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea, procurarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (1^1) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se pedepseşte şi îndemnarea sau recrutarea unui minor în scopul participării lui în cadrul unui spectacol pornografic, obţinerea de foloase de pe urma unui astfel de spectacol în cadrul căruia participă minori sau exploatarea unui minor în orice alt fel pentru realizarea de spectacole pornografice.
  (1^2) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3^1) Dacă faptele prevăzute la alin. (1), (1^1), (1^2) şi (2) au fost săvârşite în următoarele împrejurări:
  a) de către un membru de familie;
  b) de către o persoană în a cărei îngrijire, ocrotire, educare, pază sau tratament se afla minorul sau de o persoană care a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;
  c) fapta a pus în pericol viaţa minorului, limitele speciale ale pedepselor se majorează cu o treime.
  (4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum şi orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.
  (4^1) Prin spectacol pornografic se înţelege expunerea în direct adresată unui public, inclusiv prin tehnologia informaţiilor şi comunicaţiilor, a unui copil implicat într-un comportament sexual explicit ori a organelor genitale ale unui copil, cu scop sexual.
  (5) Tentativa se pedepseşte."

| Adry05 a răspuns:

Poti sa-l reclami pentru ca trimite mai departe fotografii cu minori in ipostaze indecente fara permisiunea ta.
Poate cu ocazia asta te si inveti minte.

| relian a răspuns:

Daca esti minora ce cautai in ipostaze ce spui ca are el foto cu tine? Cu alte cuvinte esti minora dar aveai activitate nu gluma.Asta e lasa sa vada si altii ca e la moda asta.Ce actiuni sa iei? Nici una, pe viitor cand mai ai un prieten nu mai poza sau filma cand faci sex sau ce alte chestii ai facut. Fale si aia e tot nu poze nu filmulete. Daca tiau placut poze de genu asta f bine lasa sa le vada lumea, ca doar de aia leai facut nu?

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Păi în primul rând poți să încerci să discuți cu el, iar dacă vezi că este imposibil, vorbește cu părinții tăi să vorbească cu ai lui. Dacă ești minoră nu prea poți să faci singură nimic. În fine și dacă nici așa nu merge, părinții tăi vor vedea ce metode legale se pot aplica, dar probabil că nu o să se ajungă la asta; că nimeni nu prea riscă probleme cu poliția de tânăr. Cred că este o greșeală adolescentină, nu cu intenție.