| theprovp2000 a întrebat:

Am o curiozitate, este ilegal sa comand un kit de crescut ciuperci halucinogene din Olanda? Sau spori?
Bineinteles, nu pentru consum ci pentru studii academice personale.

4 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

O, da, bineinteles studii. Dar tot ilegal este.

| theprovp2000 explică (pentru Aube):

Ei bine, din cate am inteles, kit-ul in sine, sau sporii nu sunt ilegali, insa cresterea lor da. Deci ai putea sa-mi prezinti un temei legal pe care-ti bazezi afirmatia? Nu de alta, dar chiar vreau sa ma documentez bine inainte de a face ceva laughing Mersi mult pentru raspuns si o zi frumoasa iti dorescwinking

| Aube a răspuns (pentru theprovp2000):

Ai inteles prost. Unde am spus eu ca "nu sunt ilegali"? Te-am ironizat cand am pomenit de studii.
"Temeiul legal" il gasesti in... lege. Lege pe care nu o cunosti, dar vrei sa o ocolesti cu ajutorul altora. Nu intreba mai mult. Nu sunt mascariciul tau.

| theprovp2000 explică (pentru Aube):

Uh, exprimarea mea a fost gresita, scuze. Nu de la tine stiam ca "nu sunt ilegali" ci de pe internet. De asta am venit aici -- sa clarific cu cineva care ar putea fi de ajutor.
In final, te las cu un citat care poate-ti schimba putin perspectiva asupra "legii" pe care o tot sfintiti toti:
"If a law is unjust, a man is not only right to disobey it, he is obligated to do so."