| donarcostica a întrebat:

Am o datorie la kruk de 8000 de lei ( O masina de spalat si un cuptor cu microunde ) La atat s-a ajuns, 8000 lei. Asta din 2005. De luna trecuta am inceput sa bag bani am bagat 1800 lei. Iar la sfarsitul lunii ma trezesc ca-mi evalueaza ei casa la 16000 de euro casa care face 400.000+. Dar eu totusi am bagat bani si ne-am inteles sa dau intre 500 si 1000 lei pe luna pentru achitare! Iar acum imi spune ca pe data de 17 mai incepe licitatia pentru imobil! Ce trebuie sa fac!? Va rog frumos sunt disperat. Eu m-am inteles ceva cu ei, am platit vreau sa platesc in continuare iar acum imi spun ca imi iau casa!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O firma singura nu poate face o executare silita, aceasta poate fi facuta numai printrun executor udecatoresc, dupa ce au obtinut o hotarare judecatoreasca si s-a incuviintat executarea silita.
De altfel spui ca ai facut o intelegere cu firma dar nu spui daca intelegerea s-a concretizat in scris sau a fost numai ceva verbal si nu poti dovedi.
In orice caz nu imi vine sa cred ca pentru o datorie de 6.200 lei iti pot executa silit casa, chiar daca s-ar fi declansat executarea silita, aceasta fiind contrara prevederilor Codului de procedura civila, citez:
"ART. 813. Obiectul urmăririi
  (1) Sunt supuse urmăririi silite imobiliare bunurile imobile.
  (2) Pot forma obiectul urmăririi silite imobiliare şi dreptul de uzufruct asupra unui imobil, precum şi dreptul de superficie.
  (3) Dreptul de servitute poate fi urmărit silit numai odată cu fondul dominant căruia îi profită.
  (4) Nu sunt supuse urmăririi silite imobilele declarate neurmăribile în cazurile şi în condiţiile prevăzute de lege.
  (5) În cazul titlurilor executorii privitoare la creanţe a căror valoare nu depăşeşte 10.000 lei, vânzarea bunurilor imobile ale debitorului poate fi făcută numai dacă acesta nu are alte bunuri urmăribile sau dacă are bunuri urmăribile, dar nu pot fi valorificate. Refuzul nejustificat al debitorului de a furniza executorului judecătoresc informaţiile, lămuririle şi dovezile necesare, precum şi furnizarea cu rea-credinţă de informaţii incomplete în legătură cu existenţa şi valoarea unor bunuri mobile ori a unor venituri de natură a fi valorificate în vederea acoperirii integrale a creanţei permit declanşarea urmăririi silite imobiliare chiar dacă valoarea creanţei nu depăşeşte 10.000 lei."
De altfel trebuia sa primesti o somatie de plata si titlul executoriu de la executorul judecatoresc.
Daca nu s-au respectat prevederile legale privind executarea silita atunci poti face contestatie la executare la judecatorie.

| donarcostica explică (pentru Ioandelasal):

Da intr-adevar s-a facut de un executor. Am uitat sa spun. s-a facut verbal. Mi-au dat un cont in care sa bag bani am bagat 1600 lei. Maine ma duc cu sotia peste ei la birou sa facem si una in scris. Sper sa nu zica ca n-am bagat nici un ban si ca trebuie sa o iau de la capat. AR FI FOARTE GRAV.

| Ioandelasal a răspuns (pentru donarcostica):

Daca executorul te-a anuntat numai verbal executarea nu este legala si o poti contesta, asa cum ti-am spus.