| George19989 a întrebat:

Am o întrebare am 18 ani, iar prietena mea are 15 ani, nu mai putem sa stam unu fără altul, părinții ei se comporta foarte urat cu ea,e jignita non-stop, bătută, trăiește in niște condiții de acum 20 de ani, vreau sa o iau acasă, sa ducă o viața mai buna alături de mine, știți cumva dacă are ce sa mi facă poliția?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula politia nu se implica, neavand atributii in asemenea cazuri.
Ca exceptii se pot implica in 3 cazuri:
1.Parintii depun reclamatie pentru rapire sau disparitie.
2.Parintii obtin o hotarare judecatoreasca de reintoarcere a minorei la domiciliul lor, minora nu se intoarce de bunavoie si minora, tu sau alta persoana se opune executorului judecatoresc.
3. Daca intretii relatii sexuale cu minora, chiar liber consimtite de aceasta, inainte ca minora sa fi implinit 16 ani. In acest caz vei fi acuzat de act sexual cu un minor si poti fi condamnat la inchisoare, de la un an la 5 ani.

| George19989 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar dacă ea a fost de acord?

| George19989 explică (pentru Ioandelasal):

Adică poate sa vina la mine și sa nu mai plece acasă dar o sa fiu băgat in închisoare dacă m-am culcat cu ea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru George19989):

Da, chiar daca a fost de acord, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| Ioandelasal a răspuns (pentru George19989):

Da, asa este, ti-am citat prevederea din Codul penal.

| George19989 explică (pentru Ioandelasal):

Pai și când o sa împlinească 16 ani mai au ce sa mi facă?

| George19989 explică (pentru Ioandelasal):

S a schimbat legea din câte am citit acum, și vârsta e intre 13 și 15 ani, deci dacă aproape are 16 ani nu mai au ce sa mi facă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru George19989):

N-ai citit unde trebuia, ti-am citat prevederea de acum. Inainte a fost varsta minima pentru acord 15 ani, acum este 16 ani. Dupa 16 ani n-au ce sa-ti faca.