| Hill_Dragos_1996 a întrebat:

Salut, am o intrebare am citit in mai multe locuri + legislatia si sunt putin nedumerit, semnele de incepator se pozitioneaza "dreapta jos parbriz, stanga jos luneta" sau " dreapta jos parbriz, stanga sus luneta"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;"
Deci raspunsul corect este parbriz dreapta jos si luneta stanga jos.

2 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Si care parte n-ai inteles-o ca se exprima destul de clar? Parbrizul e pe fata.Luneta e pe spate.Semnul de incepator este rotund, galben si cu semnul exclamarii negru.

| Hill_Dragos_1996 explică:

Multumesc, apreciez!